Tržby Continental Automotive v Česku loni stouply na 53,5 miliardy korun

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
7. 9. 2016 15:20
Firmě, která podle tržeb patří k největším v Česku, loni klesl zisk, tržby ale stouply. Z exportu bylo 96 procent tržeb.
Continental Automotive Trutnov.
Continental Automotive Trutnov. | Foto: Continental Automotive

Jičín – Výrobce součástek pro automobily Continental Automotive Czech Republic z Jičína loni zvýšil tržby o 3,6 procenta na 53,5 miliardy korun. Zisk společnosti loni klesl na 772 milionů korun z předloňských 1,71 miliardy korun.

Firma, která podle tržeb patří k největším v Česku, letos plánuje jejich další růst asi o devět procent na více než 58 miliard korun.

Z exportu bylo 96 procent tržeb. Největšími odběrateli firmy jsou skupiny Volkswagen, Fiat, Ford, General Motors, Renault, KIA, BMW, PSA a Daimler. Společnost to uvedla ve výroční zprávě, kterou založila do Sbírky listin.

Continental Automotive Czech Republic zahrnuje závody v Jičíně, Frenštátu pod Radhoštěm, Brandýse nad Labem, Trutnově a Adršpachu a vývojové centrum v Ostravě. Počet zaměstnanců firmy loni vzrostl o devět procent na 7952 lidí, podnik v lokalitách svých závodů patří mezi největší zaměstnavatele.

Růst výroby a tržeb by firmě měl letos přinést například rozšíření výroby jednotek do převodovky motoru v závodě v Jičíně. Jičínský závod se také letos rozrostl o novou výrobní halu pro lisování plastů, přinést by měla 300 až 400 nových pracovních míst. Investice podniku do rozvoje výroby a vývoje loni dosáhly 8,36 miliardy korun.

Zisk společnosti loni klesl. "Dolarové nákupy materiálu v roce 2015 byly díky silnému dolaru pro společnost drahé a měly hlavní podíl na snížení zisku," uvedla firma v komentáři k výsledku hospodaření.

Závod v Jičíně vyrábí také posilovače brzd a brzdové válce. Ve dvou závodech v Brandýse se dělají rádia, navigace, přístrojové desky, ovladače klimatizací, střešní moduly a palivové dopravní jednotky. Adršpach produkuje ostřikovače skel a světel a Trutnov palivová čerpadla a ventily na recirkulaci výfukových plynů. Frenštátský závod dělá různé elektronické systémy pro karosérie, přístrojové desky a řízení motorů a senzory teploty, rychlosti a polohy.

Největší tržby loni vytvořily závody v Brandýse, celkem 19,7 miliardy korun. Následoval závod Frenštát s odbytem za 14,8 miliardy korun. Nejvyšší dynamiku růstu tržeb loni vykázal závod Jičín, a to o osm procent na 8,4 miliardy korun. "Závod Jičín byl také nominován jako vedoucí závod na podporu zahájení výroby MGU (jednotka převodovky motoru) v závodě Changshu v Číně a v závodě Henderson v USA," uvedla firma ve zprávě.

Vedle jičínské společnosti je hlavní akvizicí německého světového koncernu Continental v ČR pneumatikářská společnost Continental Barum Otrokovice. Ta loni zvýšila tržby o 3,5 procenta na 57,7 miliardy korun a vykázala zisk 3,3 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy