Čínský výrobce masových konzerv na Teplicku je v úpadku, potvrdil soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2016 14:31
Insolvenční návrh na českou pobočku společnosti Shanghai Maling podala loni firma Grimpaner kvůli stomilionovému dluhu, k návrhu se přihlásila i sama společnost. Výrobu na Teplicku zahájila na jaře 2008. Do závodu investovala více než 430 milionů korun, v té době šlo o největší čínskou investici v České republice.
Továrna společnosti Shanghai Maling na výrobu tradičních masových výrobků zahájila provoz 26. května 2008 v Hrobčicích na Teplicku.
Továrna společnosti Shanghai Maling na výrobu tradičních masových výrobků zahájila provoz 26. května 2008 v Hrobčicích na Teplicku. | Foto: ČTK

Teplice/Praha - Čínská společnost Shanghai Maling, která v Hrobčicích na Teplicku vyrábí masové konzervy, je v úpadku. Začátkem února ho vyhlásil Městský soud v Praze. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Insolvenční návrh podala loni firma Grimpaner kvůli téměř stomilionovému dluhu a také sama na sebe Shanghai Maling.

Výrobu na Teplicku zahájila Shanghai Maling na jaře 2008. Do závodu investovala více než 430 milionů korun, v té době šlo o největší čínskou investici v České republice.

Firma původně plánovala na Teplicku zaměstnat až 150 lidí. Před rokem jich v závodě pracovalo asi 45. Za rok 2014 firma vykázala obrat přesahující 54 milionů korun.

Soud nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů na 25. dubna. Na tomto jednání by se mělo rozhodnout o způsobu řešení úpadku. Shanghai Maling uvedla, že možná požádá o povolení reorganizace. Podle insolvenčního správce Zbyňka Petra ze společnosti AS Žižlavský to musí učinit deset dní před schůzí věřitelů.

Konzervárnu navrhla poslat do insolvence společnost Grimpaner, která jí dodávala suroviny pro výrobu. Grimpaner přihlásil nesplacené pohledávky za více než 19 milionů korun, kromě toho uvedl i nesplacenou půjčku ve výši téměř 74 milionů korun. Shanghai Maling návrh nerozporovala, čímž se sama přihlásila k návrhu. Konzervárna dluží peníze také znojemské firmě Ardagh Metal Packaging za dodané konzervy s víčky.

Server idnes.cz dříve uvedl, že konzervárna dluží více než 413 milionů korun a za krachem stojí spory o ochrannou známku. Největším věřitelem je Bank of China, které firma dluží 283,4 milionu korun. Více než dvacetimilionovou pohledávku má u Shanghai Maling také Česká spořitelna, v jejíž prospěch je zastavena většina budov a část pozemků, dodal server.

Insolvenční správce Zbyněk Petr dnes částku odmítl ČTK potvrdit, či vyvrátit. "Mám seznam majetku a závazků, který je neveřejný. Jsou to jen údaje, které předložil dlužník bez smluvních pokut. Je otázka, jestli částka je konečná. Jsou tu ještě otevřené pohledávky," uvedl Petr.

 

Právě se děje

Další zprávy