Chystejte se i na horší časy, chce ČNB po bankách. Nemusí být vždy dobře jako dnes

Martin Jašminský
18. 12. 2017 10:37
Tuzemské banky a kampeličky budou muset kapitálově posílit. Ziskovost bank je dopovaná tím, že se nevytváří tolik rezerv na budoucí ztráty. Zadluženost domácností rychle roste.
ČNB zasahuje. (ilustrační foto)
ČNB zasahuje. (ilustrační foto) | Foto: Martin Svozílek

Praha - Bankovní rada České národní banky rozhodla, že všechny banky a kampeličky budou muset posílit svůj kapitál. Výsledkem projednávání otázek finanční stability české ekonomiky a jejího výhledu je, že se pro všechny banky a kampeličky zvýší proticyklická kapitálová rezerva.

Ta je v současné době 0,5 procenta z většiny jejich obchodů a investic. Již dříve centrální banka rozhodla, že v polovině příštího roku tato sazba vzroste na jedno procento. A dnes oznámila, že od roku 2019 vzroste na 1,25 procenta.

Pro banky a kampeličky to znamená poměrně výrazný zásah do jejich obchodní strategie a chování na trhu. Na něm probíhá velmi silný konkurenční boj, díky dobré kondici ekonomiky a víře domácností i firem v jejich budoucnost silně rostou také úvěry.

Česko patří v Evropské unii mezi země, kde objem úvěrů stoupá nejrychlejším tempem. Jen u domácností se celkový objem dluhů v posledních dvou letech zvyšoval meziročně o více než 100 miliard korun.

Čím víc banky a kampeličky úvěrují či investují do jiných více či méně rizikových obchodů, tím musí podle pravidel ČNB adekvátně růst i jejich kapitálová síla.

Tuzemské banky patří stále k nejziskovějším v Evropě, takže si mnohé z nich mohou na svou expanzi vydělat. Otázkou ovšem zůstává, zda budou moci svým akcionářům posílat stejně vysoké dividendy, nebo naopak víc zisku držet ve vlastním kapitálu.

Jiné banky mohou získat pro expanzi kapitálovou podporu naopak od svých akcionářů. Další finanční domy mohou obchodní strategii přizpůsobit tak, že například svou expanzi pozastaví a tím jim neporostou náklady na kapitál.

Důležitým faktorem v rozhodování centrální banky byl fakt, že vysoká ziskovost tuzemských bank je hnaná tím, že klesají náklady na riziko. To znamená, že banky nevytvářejí takové množství rezerv na případné budoucí ztráty a nebo dokonce své rezervy rozpouštějí.

To jim sice umožňuje aktuální skvělá ekonomická situace - ale při změně ekonomického vývoje či dokonce příchodu nějaké krize by to pro banky mohlo mít vážnější dopady do jejich hospodaření. Také by to v budoucnu mohlo podvázat ochotu bank úvěrovat, což by případnou krizi ještě prohloubilo.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy