Císařské slzy, Pračep i Horáková: Slova spjatá s pivovarem, který slaví narozeniny

Klikněte pro vstup do galerie.
Smíchovský pivovar slaví kulatiny. Před 150 lety ho založili čeští "aktivisté", kteří se v tehdejším Rakousku-Uhersku chtěli vymezit vůči Němcům, vedle nichž si připadali jako přehlížení příbuzní. Dnes je pivovar druhým největším v zemi. Podívejte se, co za tu dobu zažil. Na obrázku je kresba z časopisu Světozor z roku 1871 od malíře Františka Chalupy. Pivovar ukazuje z dnešní ulice Svornosti směrem do Pivovarské.
Smíchovský pivovar vznikl ze vzdoru. Ještě v  19. století totiž byli Češi považováni za občany druhé kategorie. Chtěli to změnit a udělali to tak, že začali dávat své drobné úspory do českých úvěrních spolků (záložen). Tak mohl vzniknout kapitál, z něhož se financovaly další projekty. Jedním z nich byl i smíchovský pivovar. Subskribce, čili dnešní smlouva o smlouvě budoucí, o vzniku Akcionářského pivovaru na Smíchově byla sepsána v dubnu 1868. Obsahovala například ustanovení, že pivovar se zřídí na akcie a každá bude na 500 zlatých. Až bude mít spolek 20 akcionářů, zvolí se výbor, který ho bude řídit.
Akcionářů však nebylo mnoho, a tak spolek na konci srpna téhož roku vydává inzerát, který svolával první valnou hromadu pivovaru a zároveň nabízí lidem možnost přidat se do vznikajícího podniku. Zakládající hromada se konala v hostinci U Zlatého anděla (poblíž dnešního Obchodního centra Nový Smíchov).
Plánek s uspořádáním smíchovského pivovaru do roku 1870.
Foto: Archiv Martina Česáka
Iva Špačková Iva Špačková
23. 7. 2019 6:50
Smíchovský pivovar slaví kulatiny. Před 150 lety ho založili čeští "aktivisté", kteří se v tehdejším Rakousku-Uhersku chtěli vymezit vůči Němcům, vedle nichž si připadali jako přehlížení příbuzní. Pivovar přežil první a druhou světovou válku, socialismus i přechod na tržní ekonomiku a dnes je druhým největším v zemi. Podívejte se, co za tu dobu zažil.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Další zprávy