ČEZ koupil podíl v německé firmě, která propojuje data a teplo

ČTK ČTK
9. 5. 2017 12:26
Energetická skupina ČEZ pokračuje v investicích do německých firem, které se zaměřují na "novou" energetiku. Přes svou dceřinou firmu koupil ČEZ významný minoritní podíl v německé společnosti Cloud & Heat Technologies.
Logo ČEZ. Ilustrační foto.
Logo ČEZ. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital významný minoritní podíl v německé společnosti Cloud & Heat Technologies, která přináší řešení využívající teplo z datových serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory. O transakci informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier. ČEZ podle něj bude mít zastoupení i v představenstvu společnosti. Výši transakce nespecifikoval.

"Investicí do společnosti Cloud & Heat Technologies pokračujeme v rozvíjení našich aktivit v oblasti decentralizované energetiky a chytrých řešení pro zákazníky. Od investice si slibujeme rozšíření našeho know-how v IT a současně nasazení v sektoru teplárenství, kterému dobře rozumíme," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Schreier podotkl, že díky zmíněnému řešení lze dosáhnout až o 50 procent nižších provozních nákladů data centra oproti konvenčnímu řešení. Řešení drážďanské firmy je podle něj mimo jiné unikátní v tom, že dokáže využít až 90 procent odpadního tepla. Připomněl, že současná investice je čtvrtou investicí Inven Capital v takzvané decentralizované energetice na německém trhu.

V létě 2015 vstoupil ČEZ prostřednictvím Invenu do firmy Sonnen, která vyrábí bateriová úložiště. Na podzim téhož roku pak vstoupil do firmy Sunfire, vyrábějící moderní palivové články. Na konci loňského dubna se pak ČEZ stal druhým největším akcionářem mnichovské firmy tado°, která prodává takzvané chytré termostaty.

Firmu Inven Capital založil ČEZ koncem roku 2013, tehdy pod názvem ČEZ Nová energetika. Inven, který funguje jako fond, má podle dřívějších informací k dispozici až pět miliard korun. Zdařilé investice má od Invenu nakupovat ČEZ. Generální ředitel pro rozvoj ČEZ Tomáš Pleskač v březnu uvedl, že letos chce ČEZ přes Inven uskutečnit dvě až čtyři nové akvizice do start-upů v pokročilejší fázi růstu v oblasti takzvané nové energetiky v Česku a Evropské unii.

Společnost Cloud&Heat Technologies GmbH byla založena v Drážďanech v roce 2011. Systém využívající teplo ze serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory má společnost realizovaný na téměř dvaceti lokalitách po celém Německu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy