Český průmysl kopíruje německý. Také on se propadl

Ekonomika Ekonomika
7. 10. 2014 9:53
Trh očekával v průměru růst průmyslové produkce o procento, místo toho přišel v srpnu pokles o takřka tři procenta.
Dovolené v automobilkách stáhly průmysl do propadu.
Dovolené v automobilkách stáhly průmysl do propadu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha – Výsledek českého průmyslu za srpen negativně překvapil. Zatímco trh v průměru čekal meziroční růst o procento, data Českého statistického úřadu ukazují pokles po očištění o 2,8 procenta. Srpnová čísla podle statistiků významně ovlivnily celozávodní dovolené. Dohromady za červenec a srpen průmyslová produkce meziročně vzrostla o 1,7 procenta.

Ve srovnání s červencem byla průmyslová produkce v srpnu po vyloučení sezonních vlivů nižší o 3,6 procenta. Podobně výrazný pokles průmyslové produkce v srpnu hlásí i Německo.

"I přes srpnový pokles počítáme s dalším růstem průmyslu. Nic by na tom neměly změnit ani sankce proti Rusku. Zahraniční poptávka Evropy by se měla nadále zvyšovat, což bude hrát do karet domácím exportérům. Dlouhodobě ukotvená koruna na slabších úrovních jim bude stále držet otevřené dveře na zahraniční trhy," říká Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin.

"Efekt dovolených byl buď ještě větší, než čekal trh, anebo za poklesem stály ještě další faktory. Předstihové indikátory, jako je například index nákupních manažerů, ovšem slibují pokračující expanzi českého průmyslu v dalších měsících," přidává se s pozitivním výhledem do blízké budoucnosti Michal Brožka, hlavní analytik Raiffeisenbank.

K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíc přispěla výroba aut, která byla v předchozích měsících naopak tahounem růstu. Letos v srpnu se ale meziročně snížila o 13,4 procenta, zatímco v červenci vykázala meziroční přírůstek skoro o polovinu. Vliv měly celozávodní dovolené v mladoboleslavské Škodě Auto a kolínské TPCA, které letos připadly na počátek srpna.

Během prázdnin rostly zakázky i tržby

Odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla v srpnu meziročně kleslo o 7,6 procenta, sektor těžby a dobývání o 13,6 procenta. Průmyslová produkce naopak vzrostla v chemickém průmyslu o 12,6 procenta, zvýšila se také výroba počítačů a elektroniky.

Tržby z průmyslové činnosti se v srpnu meziročně snížily o 1,5 procenta. Tržby z přímého vývozu vzrostly o 4,2 procenta. Domácí tržby, které ale zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, klesly o 7,1 procenta. Dohromady za oba prázdninové měsíce tržby meziročně stouply o 6,7 procenta, uvedl statistický úřad.

Hodnota nových zakázek v srpnu ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 1,4 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 0,7 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 2,8 procenta. Dohromady za červenec a srpen hodnota nových průmyslových zakázek meziročně vzrostla o 9,7 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14 procent a tuzemské o 7,5 procenta.

"Sečteno a podtrženo, klesly zakázky zejména z domácího hlavního odvětví, tedy výroby motorových vozidel. Domácí ekonomika závislá na produkci motorových vozidel výpadek výrazně pociťuje," komentuje situaci Volf.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy