Evropská komise odblokovala 38 miliard korun pro Česko

ČTK ČTK
1. 6. 2015 14:04
Kvůli chybám u kritizovaných projektů z Operačního programu Podnikání a inovace však Evropská komise pošle o 3,4 miliardy korun méně.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Evropská komise po dvou letech odblokovala čerpání 38 miliard korun z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI), které pozastavila v lednu 2013.

"Komise tím reagovala na 52 auditů z loňského roku, které ukázaly zlepšení a zefektivnění kontroly," řekl první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Kvůli chybám u kritizovaných projektů však na ně Evropská komise pošle o 3,4 miliardy korun méně.

OPPI spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu a v letech 2007 až 2013 v něm bylo k dispozici 82 miliard korun.

Na dva roky pozastaveno

Program byl kvůli podezřením na pochybné veřejné zakázky pozastavený více než dva roky. Reálně to vypadalo tak, že žadatelé mohli své projekty předkládat ke schválení, následně je dostávali proplacené z národních zdrojů. Česko je však nemohlo posílat Evropské komisi k takzvané certifikaci, tedy konečnému schválení a proplacení z evropských fondů. Nyní už mohou tyto peníze do Česka opět proudit.

Problematický byl projekt Hospodářské komory ČR a projekt Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), který dokonce prověřoval i Evropský úřad pro boj proti korupci. Komisi se nelíbilo hlavně to, že řídící orgán, kterým je u OPPI ministerstvo průmyslu a obchodu, delegovalo kontrolní funkci právě na Hospodářskou komoru ČR. Ta tak v některých případech kontrolovala sama sebe.

V případě ČMZRB Komise kritizovala to, že na začátku končícího programovacího období byla vybrána jako finanční zprostředkovatel, aniž by došlo k zadání veřejné zakázky na služby související s prováděním záručního fondu. To byl podle názoru auditorů EK netransparentní způsob v rozporu s platnými právními předpisy EU.

Přes padesát auditů

Evropská komise už dříve podmínila uvolnění evropských peněz výsledky auditního šetření za rok 2014. "Náš tým provedl 52 auditů na 52 náhodně vybraných projektech v celkovém objemu auditovaných prostředků přesahující 5,5 miliardy korun. Zkontrolovali jsme mimo jiné funkčnost řídícího a kontrolního systému a také plnění doporučení pro jeho zefektivnění. Auditoři ověřili desítky výběrových řízení, auditní spis čítá tisíce stran," uvedl ředitel Auditního orgánu Evžen Mrázek. Podle něj audit prokázal zlepšení, což následně potvrdila i Evropská komise.

Kvůli předchozím chybám však Česku snížila podíl evropských peněz na financování těchto projektů. U projektu kontrol realizovaných Hospodářskou komorou ČR šlo o 1,6 miliardy korun z reálně vynaložených nákladů na projekt. U ČMZRB snížila podíl evropského financování plošně o 25 procent, což v přepočtu na peníze činí 1,8 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 6 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy