Sofia - Bulharský antimonopolní úřad udělil české energetické společnosti Energo-Pro pokutu 266 040 leva (zhruba 3,74 milionu korun) za zneužívání dominantního postavení na trhu. Podobné pokuty od Komise na ochranu hospodářské soutěže (KZK) dostala společnost loni dvě.
Společnost Energo-Pro je přesvědčená, že pokuta byla udělena v rozporu s bulharskými předpisy a podá proti ní žalobu ke správnímu soudu, řekl ČTK člen představenstva Jiří Krušina.
"Jedná se o pokutu za opožděné připojení jedné fotovoltaické elektrárny. Tato záležitost nesouvisí s činností Energo-Pro. Bylo to ještě za předchozího vlastníka, společnosti E.ON, ale z dokladů, které máme k dispozici vyplývá, že postupoval správně. My jsme pokutu dostali jako právní nástupce," řekl Krušina.
Podle webu informační agentury Standart porušila Energo-Pro předpisy zpomalením procesu připojování výrobce energie z obnovitelných zdrojů do energetické soustavy. Tento postup může podle komise znemožnit, omezit nebo narušit hospodářskou soutěž na trhu s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, a může tedy mít dopad na zájmy spotřebitelů.
#box1
Komise zahájila řízení na žádost společnosti V2M, která vlastní fotovoltaickou elektrárnu v oblasti Dobrič na severovýchodě Bulharska, kde Energo-Pro působí. Vyšetřování potvrdilo, že otálení s připojením elektrárny do energetické soustavy bránilo společnosti V2M v podnikání.
Antimonopolní úřad podle Krušiny v těchto případech vede řízení na základě podnětu, vydává rozhodnutí a v řadě případů dochází po soudním přezkumu k jejich zrušení. "Očekávám, že se tomu tak stane i v tomto případě," dodal člen představenstva Energo-Pro, podle nějž firma ročně připojí stovky až tisíce nových zákazníků.
Bulharské úřady zaměřily větší pozornost na české energetické společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouskou EVN počátkem loňského roku kvůli vysokým fakturám, jež vyvolaly masové protesty Bulharů. Ceny za proud se tehdy zvýšily kvůli delšímu zúčtovacímu období, které se navíc překrývalo s chladnější zimou. Regulační úřad poté v únoru spustil proces, který mohl vést k odebrání licence ČEZ, ale v listopadu bylo řízení zastaveno.
Nicméně kvůli stížnostem bulharských zákazníků na podle nich drahou energii regulační úřad od začátku letošního roku opět snížil ceny elektrické energie pro domácnosti i průmyslové odběratele. Zároveň v bulharských odbočkách zmíněných třech zahraničních společností zahájil kontroly. ČEZ již dříve uvedl, že se proti rozhodnutí snížit ceny bude bránit soudní cestou. Loni úřad podobné zlevnění elektřiny provedl dvakrát.