České dráhy zaplatily Škodě Transportation 753 milionů z arbitráže, ministr Ťok nesouhlasí

ČTK ČTK
25. 4. 2016 18:42
Rozhodčí soud na podzim rozhodl, že mají Čeké dráhy (ČD) zaplatit Škodě Transportation 753 milionů v kauze dodávky 20 lokomotiv. Informoval o tom server E15. Peníze Škodě přiznala arbitráž jako doplatek kupní ceny a inflační navýšení, ČD se rozhodnutí brání a žádají jeho zrušení. Peníze Škodě však již zaplatily. "Rozhodčí nález je pravomocný, byť s ním nesouhlasíme a domáháme se jeho zrušení u soudu," řekl mluvčí drah Radek Joklík. Ministr dopravy Dan Ťok se proti rozhodnutí ČD zaplatit ohradil a označil arbitráž za protiprávní.
lokomotiva Škoda, ilustrační foto
lokomotiva Škoda, ilustrační foto | Foto: Škoda Transportation

Praha - České dráhy doplatily Škodě Transportation 753 milionů korun a naplnily tak verdikt podzimní arbitráže v letitém sporu o dodávku 20 lokomotiv. Uvedl to server E15, jemuž platbu potvrdily obě strany sporu. Peníze Škodě přiznal rozhodčí soud jako doplatek kupní ceny a inflační navýšení. České dráhy se ale dál domáhají zrušení rozhodčího nálezu.

"Rozhodčí nález je pravomocný, byť s ním nesouhlasíme a domáháme se jeho zrušení u soudu," řekl serveru mluvčí drah Radek Joklík.

Podle E15 tak soudní spor může trvat léta, v úvahu připadá i dohoda. "Naše společnost je stále připravena jednat a vrátit se k již dříve předloženým návrhům vstřícných kroků a hledat cestu smírčího ukončení tohoto letitého sporu cestou dohody," uvedla mluvčí Škody Lubomíra Černá.

České dráhy si u Škody Transportation objednaly 20 lokomotiv řady 380 za zhruba 2,5 miliardy korun. Lokomotivy měl železniční dopravce převzít v roce 2009, první stroje ale dostal až v roce 2013. Škoda se na arbitrážní soud obrátila s požadavkem doplatku kupní ceny, kterou jim dopravce nezaplatil, dráhy se naopak dožadovaly zhruba miliardy korun pokuty za pozdní dodávku strojů. Tu Škoda Transportation obhajuje změnou předpisů v průběhu vývoje lokomotiv, kvůli které bylo nutné rozpracované stroje předělat.

Soud nakonec rozhodl, že dráhy mají výrobci zaplatit 1,2 miliardy korun. Dráhy Škodě zaplatily 468 milionů korun a proti prohrané arbitráži podaly žalobu k soudu. Ministr dopravy Dan Ťok je současně vyzval, aby do rozhodnutí soudu nic neplatily.

"Nesouhlasím s rozhodnutím Českých drah doplatit zbývajících 753 milionů korun z celkových 1,2 miliardy Škodě Transportation za spornou zakázku na nákup lokomotiv. Rozumím tomu, že nález Rozhodčího soudu je pravomocný a kvůli nabíhajícímu úroku z prodlení nechtějí České dráhy prohlubovat ztrátu a ohrožovat svůj rating, nicméně trvám na tom, že není vykonatelný a podle mého názoru se mohlo počkat. Musím ale trvat na tom, že Rozhodčí soud v tomto sporu rozhodl skandálním a protiprávním způsobem," řekl Aktuálně.cz ministr Ťok.

"Stát nemůže být trestaný za to, že Škoda Transportation dodala vlaky pozdě, draze a bez povolení jezdit například v Německu. Po představenstvu Českých drah požaduji využití všech právních prostředků, aby zaplacené peníze mohly vymáhat zpátky," dodal. Ministra Ťoka v jeho postoji podpořil prezident Miloš Zeman.

Lokomotivy tuzemského výrobce zatím na plánované lince z Prahy do německého Hamburku jezdit nemohou. Nemají dosud potvrzení od správce německých kolejí DB Netz na provoz rychlostí 200 kilometrů za hodinu.

 

Právě se děje

Další zprávy