Česká spořitelna vydělala za pololetí 8,15 miliardy

Tereza Holanová Tereza Holanová
30. 7. 2013 8:21
Výsledek odráží slabou poptávku domácností po spotřebitelských úvěrech.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká spořitelna vykázala v prvním pololetí konsolidovaný čistý zisk ve výši 8,15 miliardy korun. Největší bance v Česku co do počtu klientů se v prvním pololetí dařilo nepatrně hůře než ve stejném období loňského roku, hospodářský výsledek se zhoršil o 0,8 procenta.

Provozní zisk klesl o 6,4 procenta na 12,25 miliardy korun, mohly za to hlavně extrémně nízké úrokové sazby, které se drží téměř na nule. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou společnost v úterý vydala.

"Výsledky České spořitelny tak odráží dění v české ekonomice. Zatímco vklady klientů rostou, nadále přetrvává opatrnost a slabá poptávka domácností po spotřebitelských úvěrech," uvádí mluvčí banky Helena Matuszná.

Klientů přibývalo

Objem vkladů byl meziročně vyšší o 6,5 procenta, jejich celková suma činí 739,14 miliardy korun.

Ke konci června měla banka 5,3 milionu klientů, což bylo meziročně o 2,8 procenta více. Počet vydaných platebních karet se zvýšil o 2,3 procenta na 3,21 milionu - z toho 335 tisíc jich bylo kreditních. Poboček České spořitelny naopak ubylo, od konce června 2012 banka čtyři zrušila.

Na straně aktiv banky se vyvíjelo lépe hlavně množství poskytnutých hypotečních úvěrů, to rostlo o 9,7 procenta. Objem půjček, které banka poskytla korporacím a velkým městům, rostl o 5,8 procenta.

Poměr poskytnutých úvěrů vůči vkladům vzrostl z 69,7 procenta na 71,7 procenta. Stále to ovšem znamená, že má banka dost vlastních peněz na půjčování a nemusí si je za vyšší náklady shánět na mezibankovním trhu.

Rizikové úvěry se na celkovém objemu klientských půjček podílely 5,2 procenta. Jak dále banka zdůrazňuje, nemá žádnou expozici vůči italským, irským, španělským, řeckým ani kyperským státním dluhopisům.

Hůře se dařilo i matce

Přímo Erste Group hlásí také zhoršení hospodářského výsledku - v první polovině roku vykázala čistý zisk 301,2 milionu eur. Meziročně se tak snížil o 152,4 milionu eur. Na poklesu se promítly "negativní jednorázové efekty", konkrétně prodej Erste Bank Ukrajina nebo zaúčtování bankovní daně v Maďarsku, Rakousku a na Slovensku.

Provozní zisk klesl o 6,1 procenta z loňských 1751,3 na 1644,7 milionu eur.

"Vnímáme to jako uspokojivý výsledek vzhledem k neustále obtížnějšímu prostředí právě pro ty banky, které se přesně drží obchodního modelu upřednostňovaného regulátory a politiky - tedy banky přijímající vklady a poskytující úvěry," komentuje Andreas Treichl,  předseda  představenstva  Erste  Group  Bank.

Skupina očekává, že za celý rok 2013 jí provozní zisk klesne o 5 procent.

Kromě Rakouska a Česka působí Erste Bank také na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Chorvatsku a Srbsku. Ukrajinskou pobočku skupina prodala koncem letošního dubna.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy