Česká pošta začne už brzy přijímat platební karty všech bank

ČTK ČTK
17. 5. 2015 13:36
Na poštách lze nyní platit pouze platebními kartami ČSOB. Pošta se o zavedení akceptace všech karet VISA a MasterCard snaží několik let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Symon/Economia

Praha - Ve třetím čtvrtletí by měla Česká pošta spustit pilotní provoz přijímání platebních karet všech bank na pobočkách. Zhruba do tří měsíců by měla pošta také rozhodnout, zda požádá o bankovní licenci nebo bude hledat bankovního partnera.

Pošta už vybrala poradce, který jí pomůže rozhodnout. Nynější smlouva s ČSOB o poskytování bankovních služeb na poštách vyprší v roce 2017. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Na poštách lze nyní platit pouze platebními kartami ČSOB. Pošta se o zavedení akceptace všech karet VISA a MasterCard snaží několik let. Dosud narážela na výši transakčního poplatku.

Ten se standardně vypočítává z tzv. svěřené hodnoty, tedy například z celkové sumy poukazované poštovní poukázkou, která je ve většině případů mnohonásobně vyšší než hodnota služby. Nyní má poště pomoci regulace poplatků ze strany EU.

Při zvažování, zda bude pošta poskytovat bankovní služby sama, nebo zda uzavře partnerskou smlouvu s některou z bank, státní podnik podle Chovance pracuje na obou variantách. Podotkl, že vzhledem k vývoji úrokových sazeb na mezibankovním trhu není jasné, zda by se takový partner pro poštu za nynějších podmínek našel.

Vláda má na stole návrh novely poštovního zákona, který zavádí, že by ztrátu pošty z poskytování univerzální služby, tedy z provozu ztrátových poboček nebo z doručování do odlehlých oblastí, platil stát, a nikoliv kompenzační fond, do kterého mají přispívat všichni poštovní operátoři.

Kvůli tomu se s Chovancem dostal do sporu ministr financí Andrej Babiš, který platbu ze státního rozpočtu nepodporuje. Argumentuje neprůhledným hospodařením pošty i tím, že je podnik v zisku a má na účtu dvě miliardy Kč. Pokud se Chovanec s Babišem neshodnou, chce Chovanec nechat o návrhu hlasovat vládu 25. května.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy