Ztracené povolenky ČEZu prověří protikorupční policie

Karel Toman
27. 1. 2011 20:52
Ve ztracených povolenkách zmizel během pár dní skoro trojnásobek "lupu století"
Foto: Reuters

Praha - Ztrátu emisních povolenek za čtvrt miliardy korun, o které informovala energetická společnost ČEZ, pravděpodobně převezme policejní útvar odhalování korupce a finanční kriminality.

Ten už jednu podobnou kauzu řeší. "Nejspíš to přibereme k té věci z Brna," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí útvaru Roman Skřepek.

Protikorupční policie už totiž vyšetřuje ztrátu 470 tisíc povolenek z účtu brněnského obchodníka Blackstone Global Venture z 19. ledna. Evropská komise kvůli tomu dokonce zastavila obchodování s povolenkami nejméně na týden.

Zmizení povolenek má v Česku premiéru

"Konzultoval jsem to s kolegy a pokud jde o ztrátu emisních povolenek z databáze, jde u nás o první případ," tvrdí Skřepek o ztrátě povolenek z minulého týdne, s kterou možná chybějící povolenky ČEZu souvisejí.

Cena povolenky na tunu oxidu uhličitého byla v době ztráty z registru Blackstone Global Ventures kolem 14,50 eura, takže jejich hodnota dosáhla téměř sedm milionů eur, tedy 170 milionů korun. Cena 700 tisíc chybějících povolenek, které postrádá ČEZ, dosahuje 240 milionů.

Během několika dní tak neznámý pachatel nebo pachatelé možná ukradli virtuální aktiva za 410 milionů. To je skoro třikrát tolik než při loupeži století muži Berdychova gangu v roce 2002.

"Víme, že nejdříve byly povolenky převedeny do Estonska. Pak už žádné další informace nemáme," řekl před týdnem agentuře Reuters zástupce Blackstone Global Ventures Daniel Butler.

Jak zpeněžit kradené povolenky?

V zahraničí už policie podobný případ zaznamenala, když se například v listopadu ztratilo z rumunského registru výrobce cementu Holcim ztratilo 1,6 milionu povolenek.

Foto: Aktuálně.cz

V Česku se ale s případem pravděpodobného pokusu o krádež virtuálních peněz v podobě povolenek setkala poprvé. Doposud řešila spíš daňové úniky spojené s překupnictví povolenek přes třetí státy.

Na otázku, zda policie při šetření spolupracuje s Interpolem, Skřepek odpověděl: "To, co řeknu, se dozví pachatel. A to není v našem zájmu."

Stále však není jasné, k čemu by eventuálním zlodějům ukradené povolenky byly.

"Všechny povolenky v českém registru mají své unikátní číslo a nemohou být převedeny jinam než do jiného národního registru některé ze zemí EU, takže jsou spolehlivě dohledatelné," tvrdí mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy