Zmocněnec: Kdo dostaví Temelín se dozvíme o rok později

Pavel Baroch, Zdeněk John
18. 10. 2010 16:16
Hodnota státního podílu v ČEZu kvůli úvahám o odložení stavby klesá.
Foto: Jan Langer

Praha - Vládní zmocněnec pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín Václav Bartuška prohlásil, že vítěz tendru na tuto stavbu by měl být znám v roce 2013. To je o rok později, než s čím počítal původní harmonogram. "Kdy bude skutečně dokončena dostavba Temelína, to se ukáže až po předložení nabídek uchazeči," řekl Aktuálně.cz Bartuška.

Od té doby, co se nahlas mluví o zpoždění dostavby Temelína, klesá tržní hodnota firmy ČEZ na burze a úvahy o odložení dostavby jaderné elektrárny jsou jednou z klíčových příčin tohoto pádu.

Za poslední týden ztratily akcie ČEZu už více než pět procent a hodnota státního podílu v něm tak klesla zhruba o 25 miliard korun. Zpožděním kolem Temelína se v úterý bude zabývat i Bezpečnostní rada státu.

Vedení ČEZu už dříve uvedlo, že k úvahám o odsunutí tendru jej přivedlo jednání se všemi uchazeči, kteří usilují o to, aby zakázku v řádu stovek miliard korun získali.

Mluvčí ČEZ prohlásil, že firma získala informace, které nasvědčují tomu, že ani konsorcia, která Temelín chtějí dostavět, zatím nejsou připravena dodržet termíny původního harmonogramu.

Na druhou stranu ale i ČEZ se dostal do situace, kdy si musí jakékoliv investice znovu promýšlet - natož tak zásadní, jakou je dostavba jaderné elektrárny. Klesající ceny elektřiny na burze totiž mění veškeré propočty o návratnosti investic do elektráren, jak nedávno připustil i ministr průmyslu Martin Kocourek či generální ředitel ČEZu Martin Roman.

ČEZ spoléhá na to, že odsunem tendru udrží ve hře všechny zájemce a cenu za dostavbu se tak podaří stlačit dolů. "Odstoupení některého uchazeče před podáním nabídky by zhoršilo vyjednávací pozici ČEZ a prodražilo dostavbu elektrárny. Proto bereme vážně signály potenciálních dodavatelů o tom, že stávající harmonogram je příliš napjatý," řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Původní plán  mluví o tom, že další dva bloky dostavěného Temelína začnou vyrábět proud v roce 2020.

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, a francouzská společnost Areva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy