Změna stability: Švédsko si půjčuje levněji než Německo

Tereza Holanová Tereza Holanová
2. 12. 2011 10:50
Skandinávské země nejsou na rozdíl od Německa zatažené do dluhové krize, tvrdí odborníci
Foto: Aktuálně.cz

Stockholm - Zájem investorů se přesouvá do Skandinávie. Švédsko si už půjčuje levněji než Německo. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Největší skandinávská ekonomika prodává desetileté a třicetileté dluhopisy za vůbec nejmenší úrok ve své historii. Ten podle stránek burzy Nasdaq OMX činí v případě třicetiletých dluhopisů 2, 225 procenta, u desetiletých 1,760 procenta. U jihoevropských zemí v posledních týdnech přitom výnosy překračují 7 procent.

Švédský rozpočet skončí v přebytku

Investoři ke Švédsku podle Bloombergu chovají důvěru proto, že země zvládla snížit svůj dluh na 36,3 procenta HDP, což je méně než polovina evropského průměru. Rozpočet země by letos navíc měl skončit v přebytku.

Stejně tak ekonomové zemi chválí za ukázněný bankovní trh, který zažil poslední krizi téměř před dvaceti lety a v současné době neoperuje s žádnými rizikovými aktivy.

V uplynulých letech sice stabilitu švédských bank ohrozil konec úvěrové bubliny v Pobaltských zemích, kam švédské banky masivně expandovaly, a krize se neobešla bez zásahu vlády, která bankám poskytla více než 500 miliard švédských korun. Sektor se ale podařilo stabilizovat.

Odborníci oceňují i kroky švédského ministra financí Anderse Borga - tomu deník Financial Times udělil titul nejlepšího ministra EU pro rok 2011.

Důvěra v Německo kolísá

"Všichni investoři utíkají z eurozóny, nikoliv z Evropy," komentuje dánský bankéř Georg Andersen s tím, že skandinávské země vyčnívají jako "bezpečný přístav". K přesunu důvěry dochází podle Bloombergu v době, kdy Německo začíná stále více působit jako země, kterou dluhová krize polapila, a kdy stále častěji zaznívají otázky, zda společná evropská měna přežije.

Podobný názor zastává šéf dánského investičního fondu Henrik Henriksen. "Když to shrnu, investoři zjišťují, že dluhová krize je i německým problémem," komentuje finančník.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy