Zahraniční dělníci od léta nedostanou práci v Česku

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
9. 2. 2012 10:13
Ministerstvo reaguje na stagnující ekonomiku a rostoucí nezaměstnanost
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ekonomika stagnuje, nezaměstnaných přibývá. Ministerstvo práce a sociálních věcí reaguje tím, že úřady práce nebudou vydávat nová pracovní povolení některým cizincům ze zemí mimo Evropskou unii.

Tito cizinci si tak v Česku nebudou moci od července vydělávat na pozicích, u nichž zaměstnavatelé požadují nižší stupeň kvalifikace, než je ukončené středoškolské vzdělání s maturitou.

Například zahraniční dělníci tak v druhé polovině roku 2012 práci v Česku nedostanou.

Nové ministerské pokyny uvádějí, že je sice možné žádat o výjimky, ty ale musí schválit na základě podrobně odůvodněné žádosti ředitel dotyčného odboru přímo na ministerstvu.

Další omezení se dotkne těch zahraničních zaměstnanců, kterým bude povolení brzy končit. Ministerstvo nově povolení dovoluje prodlužovat pouze v případě, že na příslušné pracovní místo nečeká tuzemský nezaměstnaný.

Dojde-li nakonec k opětovnému prodloužení, pak již jen na dobu maximálně šesti měsíců.

Zpřísní také dohled nad potřebnými dokumenty. U žádostí o zaměstnání, u kterých cizinci musí dokládat odbornou způsobilost, budou úřady rovněž požadovat nostrifikaci (tedy úřední ověření) tohoto dokumentu.

Úřady práce evidovaly podle Českého statistického úřadu na konci října 2011 v Česku 219 733 cizinců, z toho necelou polovinu (48,8 %) představovali občané Slovenska (107 245 osob), dále 16,2 % tvořili občané Ukrajiny (35 588 osob) a 9,1 % občané Polska (19 902 osob).

 

Právě se děje

před 16 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy