Výsledky ČEZu záhadně unikly, zisk prudce klesl o 40 %

Ekonomika Ekonomika
15. 8. 2011 19:32
Výsledky ČEZu unikly před oficiálním zveřejněním, propad je větší, než experti čekali
ČEZ vydělal o 39,8 procenta méně než před rokem.
ČEZ vydělal o 39,8 procenta méně než před rokem. | Foto: Karel Toman

Praha - Energetický gigant ČEZ přichystal na pondělní odpoledne dvojnásobné překvapení. Výsledky jeho hospodaření unikly na veřejnost o několik hodin dřív, než měly - zveřejnila je renomovaná agentura Reuters. Ale hlavně: čísla jsou mnohem horší, než se čekalo.

ČEZ, pravidelný dodavatel miliard do státního rozpočtu, ukončil ve druhém kvartále hospodaření se ziskem 6,72 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o zhruba 40 procent. Akcie ČEZu na burze v Praze reagovaly pádem o tři procenta.

Společnost měla své hospodářské výsledky zveřejnit až v úterý v 8 hodin ráno před otevřením burzy, ale záhadně se objevily v servisu agentury Reuters. Po překvapivém zveřejnění části čísel se firma rozhodla zveřejnit výsledky už v pondělí.

Pokles zisku je výraznější, než čekali analytici.

Analytici předpokládali, že se čistý zisk ČEZu sníží jen na 8,53 miliardy korun. Důvodem poklesu má být nižší cena prodané elektřiny a nepříznivý vývoj koruny vůči euru.

Obtížný cíl: 40 miliard

ČEZ zároveň mírně zlepšil výhled na letošní rok. Čistý zisk očištěný od mimořádných položek by se měl pohybovat kolem 40,6 miliardy korun, zatímco dosud firma předpovídala 40,1 miliardy Kč. V komentáři ke čtvrtletním výsledkům hospodaření ČEZ uvedl, že celoroční zisk by se měl proti loňsku snížit zhruba o 13 procent.

Jak se kvartální výsledky fimy, v níž stát vlastní 70 procent akcií, dostaly na veřejnost, zatím není jasné. "Energetická společnost ČEZ oficiálně na žádném místě neprezentovala pololetní výsledky hospodaření. Vzhledem k tomu, že agentura Reuters neautorizovaně zveřejnila část našich výsledků, zveřejňuje ČEZ tuto část informace na svém webu a ostatních běžných informačních kanálech, aby trh měl k dispozici jednotné oficiální informace. ČEZ dále prověřuje, jak daná situace vznikla," uvedla´firma v reakci na předčasně zveřejněné informace.

ČEZu předčasně unikly hospodářské výsledky už loni. V únoru 2010 mluvčí firmy omylem připojil k e-mailové pozvánce na valnou hromadu i firemní výsledky. Případ prošetřovala kvůli možnému ovlivnění burzy ČNB, ale protože se celý trh dozvěděl o ziscích ČEZu současně, nezasáhla.

ČEZ tehdy slíbil, že se podobná chyba nebude opakovat.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy