Výrobci autodílů trpí. Firmy už šetří a propouštějí

lap
29. 11. 2008 19:10
Firmy začínají šetřit a propouštět desítky lidí
Foto: Škoda auto

Brno - Krize postihující automobilový průmysl v Česku má i další důsledky. Firmy a lidé začínají šetřit na koupi náhradních dílů.

S krizí se potýká nadnárodní koncern Bosch, který v České republice provozuje pět továren.

"Krizí jsme postiženi ve druhé vlně, jako dodavatelé. Výroba automobilů se snižuje, někde dokonce celé týdny stojí. To znamená, že dodáváme méně dílů a že v našich českých továrnách klesá poptávka," řekl mluvčí společnosti Pavel Roman.

Jihlavský závod Bosch Diesel, celorepublikový lídr v investicích a tvorbě pracovních míst, který ještě v létě zaměstnával 6200 lidí, už ohlásil vlnu propouštění.

"V případě společnosti Bosch evidujeme zrušení 98 pracovních míst ke 31. 11. 2008 a 343 míst k poslednímu letošnímu dni," řekla Jarmila Klejzarová z jihlavského úřadu práce. Ve výrobní hale Boshe přicházejí na svět vstřikovací systémy do naftových motorů.

"Ve většině českých závodů společnost zastavila nábor nových zaměstnanců. V současnosti uplatňujeme vnitřní úsporná opatření. Jedná se o pružné využití pracovní doby, neprodlužování pracovních smluv na dobu určitou, prodlužování dovolených a rušení víkendových směn," sdělil Roman s tím, že kromě Jihlavy žádný jiný český závod společnosti Bosch zatím počet zaměstnanců nesnižuje a ani nikam nepřesunuje výrobu.

Opatrně hodnotí nynější situaci ve společnosti Pilkington, která v České republice distribuuje autoskla. "Zda se nás krize dotýká, je těžké soudit. Boční a zadní skla se prodávají pořád, avšak klesá prodej skel čelních. Není totiž vždy nutné je měnit ihned. Lidé samozřejmě šetří a výměnu odkládají," tvrdí ředitel společnosti Marek Adamčík.

Krize se zatím nedotkla prodejců autokosmetiky. "Její prodej neklesá, je totiž stále potřebná. Naši kosmetiku navíc používají profesionálové, kteří se bez ní neobejdou. Výhledově je však opatrnost na místě," uvedl Jiří Wagner, ředitel společnosti Motorsport, která v České republice distribuuje německou autokosmetiku Sonax.

Dodal, že firma zaznamenává pokles poptávky ve své druhé distribuční oblasti, kterou představuje prodej karavanů.

Optimistická zůstává nálada ve společnosti Motip Dupli vyrábějící originální škodovácké laky. "Krize se nás nedotýká a myslím, že ani nedotkne," řekl jednatel firmy David Klíma.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy