Výroba pracích prášků Merkur a Titan končí. Nebyl zájem

Ekonomika Ekonomika
22. 12. 2011 16:09
Již dříve v Ústí nad Labem přestali dělat i Pitralon či mýdla Elida
Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Už na konci února skončí v Ústí nad Labem výroba pracích prášků Titan a Merkur. Ty se zde přitom vyráběly téměř sto let.V průběhu první světové války si obě značky nechal zaregistrovat továrník Schicht.

O ukončení výroby, se kterou bude souviset propuštění 20 z celkem 39 zaměstnanců následnických firem bývalé ústecké Setuzy, informovala mluvčí Marie Logrová.

Přesto podle ní ještě žije naděje, že značky neskončí v propadlišti dějin. Majitel značek jedná o tom, že by se vyráběly v zahraničí a pro české zákazníky se dovážely.

"Výroba už byla bohužel delší dobu nerentabilní a bude nutné ji ke konci února zrušit," zdůvodnila Logrová. Firma podle ní už nedokázala konkurovat masově propagovaným výrobkům konkurence.

V areálu někdejší Setuzy na Střekově pracuje v několika firmách asi 400 lidí, hlavně na výrobě průmyslových produktů. Dalších 130 zaměstnává švýcarský podnik Glencore, který letos převzal část areálu.

Vede se spor o mýdlo s jelenem

Původní Setuza upadla do soudních pří kvůli neplacení pohledávek, jenže v tu dobu už byly všechny výrobní aktivity převedeny na jinou společnost. Totéž se opakovalo i vloni, kdy padla do konkurzu následnická firma STZ.

Čistící prostředky stály na samém začátku někdejších Schichtových závodů, které na Střekově začaly růst po roce 1882. Prací prášky zbyly z původních Schichtových produktů jako skoro poslední - mýdla Elida pro Spolpharmu vyrábí externí firma a kosmetika Pitralon se vyrábí v Olomouci.

Vlastnictví dalších ochranných známek, například mýdla s jelenem nebo tuků Ceres, je sporné. Část firem bývalé Setuzy koupil švýcarský komoditní gigant Glencore, který už převzal i asi 130 zaměstnanců, ochranné známky si ale nárokuje konkurzní správkyně původní Setuzy Vladimíra Jechová Vápeníková.

Kofola je tu půl století. Podívejte se, jak se změnila

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní. Oznámila to v úterý ústřední volební komise, podle níž Ghaní získal 50,64 procenta hlasů, a těsně tak porazil svého hlavního soupeře, premiéra Abdulláha Abdulláha. Oznámení konečných výsledků bylo kvůli sporům, technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo. Volební komise vítěze nyní definitivně potvrdila po téměř pěti měsících od hlasování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy