Vůz za 189 tisíc? Do Česka pronikla čínská levná auta

Radek Pecák, spolupracovník redakce
23. 10. 2009 14:40
Mají slabé motory, nejezdí příliš rychle, ale: jsou extrémně levná. Čínská auta.
Martin Motors MM 520i: rozměry má 4040x1770x1473, motory: shodné jako u modelu 520, shodný je i výkon a spotřeba, max. rychlost: 159 a 190 km/hod. Cena: od 199 900 Kč
Martin Motors MM 520i: rozměry má 4040x1770x1473, motory: shodné jako u modelu 520, shodný je i výkon a spotřeba, max. rychlost: 159 a 190 km/hod. Cena: od 199 900 Kč | Foto: Radek Pecák

Praha - V Česku v současné době působí už dvě firmy prodávající čínská auta a jejich nabídka se stále rozšiřuje. Zatímco loni bylo možné u nás jako vůbec první čínské auto koupit pouze model Ceo nápadně připomínající minulou generaci BMW X5, minulý týden na pražském výstavišti v rámci veletrhu Autoshow byly představeny další modely - dodávka, velkoprostorové auto a rodinný sedan i hatchback.

Na volné ploše před Průmyslovým palácem bylo možné spatřit další čínské vozy. Dodávky Dong Feng v různém provedení (pickup, van, malý náklaďáček) dováží firma, která jinak nabízí hlavně ruské Gazy. Celkem obě firmy u nás do konce září prodaly zhruba 70 vozidel. Zatím se stále čeká na zahájení prodejů automobilky Brilliance, které již  zhruba před dvěma roky avizoval podnikatel Charouz.

„Modelu Ceo jsme zatím prodali zhruba dvacet kusů a nyní začínáme s prodejem dalších modelů," vysvětluje technický ředitel českého zastoupení italské firmy Martin Motors Jakub Choura. „Ještě letos nebo nejpozději začátkem příštího roku by se nabídka měla dále rozšířit," dodává. Martin Motors už má po Česku rozmístěno třináct dealerů. Tyto vozy si zákazníci mohou koupit například v Praze, Plzni, Ústí nad Labem, Brně, Prostějově či České Skalici.

Stejné auto, jiný název

Martin Motors se nespecializuje na dovoz produkce pouze jedné čínské automobilky. Snaží se najít ty modely, které by mohly nejvíce vyhovovat evropským zákazníkům. Proto loni představené CEO pochází z produkce Shunaghuanu, modely 520 a 520i jsou vlastně modely Lifan, což dokazuje například nápis na motoru po odkrytí kapoty. Na autosalonu v Moskvě v minulém roce byla naprosto identická auta prezentována jako Lifan Breez hatchback a sedan.

Vybírají se také ty modely, které mohou mít pod kapotou motory splňující příslušné evropské emisní normy. To dokážou vlastně jen japonské motory, které se buď vyrábějí v Číně v licenci nebo se rovnou dovážejí. Například krabicovité šestimístné MPV Coolcar, které se má pro Martin Motors stát v současnosti jakousi vlajkovou lodí, pohání benzinový motor Suzuki 1,4 . Motory spalující naftu ostatně v nabídce nejsou vůbec. Zájemci si ale mohou objednat přestavbu vozu na pohon LPG a v některých případech i CNG.

Přestože vnější tvary nabízených čínských aut nejsou nejmodernější, zaostávání za evropskou, japonskou a také korejskou produkcí, se ukazuje hlavně při usednutí do interiéru. Lepší kvalitu a vzhled plastů na palubní desce, než mají vozy Martin Motors 520, měla zřejmě již i Škoda Felicia v 90. letech minulého století. Také řadu kupců zřejmě odradí intenzivní zápach z použitých lepidel. Nám hodně připomínal aceton.  Také ergonomie není na úplně nejlepší úrovni. Například kolmé opěrky zad v druhé řadě dodávky Freedom Cab pohodlné cestování určitě neumožní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy