Vín ročníku 2010 bude málo. Na vině je neúroda

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
14. 2. 2011 11:28
Až čtyři pětiny vín na pultech obchodů budou letos z dovozu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Brno - Pro ty, kteří se těší na česká a moravská vína ročníku  2010, je to špatná zpráva. Vín bude málo. Vloni totiž vinaři pocítili velmi silnou neúrodu. Podle zprávy Českého statistického úřadu byl totiž loňský rok  pro české a moravské vinaře jedním z nejhorších v historii.

Vinohradníci na zhruba 16 000 hektarech plodících vinic sklidili celkem 45 923 tun hroznů. Je to o třetinu méně než v roce 2009 a oproti rokům 2007 a 2008 byla loňská sklizeň méně než poloviční.

Slabý byl loni i hektarový výnos. Vinaři sklidili průměrně 2,87 tuny hroznů z hektaru. O rok dříve to bylo 4,27 tuny, v letech 2007 a 2008 dokonce kolem šesti tun z hektaru.

Horší byly jen roky 1985 a 1986

"Minulý rok byl nejslabší od revoluce. Podobný byl rok 1997. Horší byly pouze roky 1985 a 1986," řekl agentuře ČTK předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo. Podle něj se negativně na sklizni projevilo více faktorů. Keře vinné révy napadla řada houbových chorob, nepomohlo ani střídání období sucha a četných srážek. "K tomu se místy přidalo krupobití," uvedl Sedlo.

Podle něj pěstitelé vinné révy prodělali. Zvýšila se sice výkupní cena hroznů, ale ne tak jak se snížil výnos. Podobná situace podle Sedla zavládla i v dalších zemích střední Evropy, jako je Slovensko, Rakousko a Maďarsko.

Kvůli tomuto stavu roste i cena vína. odhadem přibližně o deset procent. Vinaři si tak kompenzují své ztráty. "Je to podobné jako u ceny hroznů. Cena se nezvýšila tolik, kolik by bylo potřeba," uvedl Sedlo. Podle odhadu Svazu vinařů ČR loni čeští a moravští vinaři vyrobili kolem 380.000 litrů vína. Také toto číslo je silně pod průměrem minulých let. Naroste proto objem dovážených vín  z běžných 60 procent až na cca 80 procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy