TV Barrandov kupuje mediální magnát Jaromír Soukup

Chrenkova společnost Moravia Steel prodělala na projektu přes miliardu korun

Praha - Novým majitelem společnosti Barrandov Televizní studio se stane firma Empresa Media Jaromíra Soukupa. Informuje o tom server Motejlek.com.

Dosavadní majitel - společnost Moravia Steel, kterou kontrolují miliardáři Ján Moder, Tomáš Chrenek, Mária Blašková a Evžen Balko - prodělal na provozování TV Barrandov v letech 2008 až 2001 více než jednu miliardu korun.

Na druhou stranu loňské tržby se vyšplhaly na 335 milionů korun a trend je zřetelně vzestupný, dodává Motejlek.com.

Server připomíná, že Moravia Steel se v minulosti pokoušela prodat televizi skupině PPF nebo Ringier Axel Springer CZ.

Nákup TV Barrandov je dosud největší Soukupovou akvizicí na mediálním trhu. Třiačtyřicetiletý majitel největší tuzemské mediální a komunikační skupiny Médea už dříve koupil časopisy Profit, Týden a Instinkt, vydává také časopisy Popcorn a Top dívky. S vydavatelstvím Mladá fronta Františka Savova pak brzy vyměnil Profit za Sedmičku, z níž udělal bulvární týdeník.

TV Barrandov začala vysílat v lednu 2009. V srpnu dosáhla celodenního průměrného podílu na sledovanosti 5,1 procenta.

Pomocník politiků

Jaromír Soukup je znám jako úspěšný podnikatel s přesahem do politiky. Je majitelem mediální agentury Médea Group, která často pracuje i pro politické strany. 

V politice se začala Médea a její majitel Jaromír Soukup výrazně angažovat před volbami v roce 2006, kdy podporu jeho agentury získala Strana zelených. Soukup, který podle médií dlouhá léta spolupracoval s tehdejším šéfem strany Martinem Bursíkem, pomáhal zeleným s financováním kampaně, když jim odložil splatnost faktur za poskytnuté služby.

V dubnu 2007 se stal náměstkem ministryně školství za zelené Dany Kuchtové, na starosti měl veřejné zakázky, vnější vztahy a komunikaci. Koncem léta 2007 mu Kuchtová svěřila i oblast evropských fondů, kvůli které byla kritizována a nakonec také odstoupila. S Kuchtovou odešel v září 2007 z ministerstva i Soukup.

Během působení na ministerstvu se Soukup také rozkmotřil s Bursíkem. V tisku se objevily informace o tom, že důvodem sporu bylo, že Soukup chtěl ovlivňovat rozhodování o veřejných zakázkách. V roce 2010 Soukup řekl, že se s expředsedou zelených rozešel už před svým odchodem z pozice náměstka z jiného důvodu - strana mu prý ještě dlužila za kampaň a současně si novou objednávala u konkurence, "což se nedělá".

Připomeňte si, jak TV Barrandov začala vysílat:

Kolem politiky se ale Soukup nepřestal angažovat ani po rozchodu s Bursíkem, mimo jiné podporoval Bursíkovy vnitrostranické oponenty; například Olgu Zubovou, která se v březnu 2009 podílela na předčasném konci Topolánkovy vlády. Soukup poté financoval její Demokratickou stranu zelených (byl dokonce místopředsedou strany) ve volbách do Evropského parlamentu i před nakonec zrušenými předčasnými volbami do Sněmovny v roce 2009.

Před volbami v roce 2010 agentura Médea mimo jiné spolupracovala s ČSSD a zajišťovala nákup inzertního prostoru pro Věci veřejné (VV). Agentura Médea také radila manželce tehdejšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Petře, jak komunikovat s médii.

Někdejší premiér úřednické vlády Jan Fischer letos oznámil, že Soukup s ním bude zdarma spolupracovat na jeho kampani před volbou prezidenta. "Bude pomáhat jako Soukup, nikoliv jako Médea," zdůraznil Fischer.   

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy