Tuzemský průmysl dále táhnou vzhůru automobilky

Radek Pecák Radek Pecák
7. 1. 2011 9:53
I po očištění od vlivu pracovních dní je meziroční nárůst třináct procent
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: TPCA

Praha - Skoro podobným tempem, jaké je obvyklé v asijských ekonomikách rostla tuzemská průmyslová výroba loni v listopadu. Podle aktuáních čísel Českého statistického úřadu meziročně zrychlila růst na 15,9 procenta po říjnovém růstu o 6,9 procenta.

Protože loňský listopad měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více, statistici po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vypočítali, že produkce v průmyslu meziročně vzrostla o 13 procent.

Optimistický je i výhled pro další měsíce. Hodnota nových zakázek totiž meziročně vzrostla o 14,2 procenta.

Analytici se shodují, že vývoj v průmyslu předčil i ta nejoptimističtější očekávání. Michal Brožka z Raiffeisenbank například řekl: "Český průmysl výrazně těží ze silného růstu hlavních obchodních partnerů především Německa. Úroveň průmyslu ČR se vrátila zhruba do poloviny roku 2008, což je velmi slušné."

Přesto nadšení ostatních trochu mírní: "Odhady růstu průmyslové na rok 2010 byly původně opatrnější, než kolik byla realita. Růst průmyslu za celý rok se bude nacházet kolem 10 %. Růst z této úrovně už bude těžší,"sdělil.

Auta jedou...

Jak už se pro českou ekonomiku stává pomalu tradicí, k meziročnímu růstu průmyslu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. Ta zaznamenala nárůst o 23,8 procenta, výroba strojů a zařízení se zvýšila o 26,2 procenta a kovovýroba stoupla o 20,4 procenta. Naopak pokles zaznamenali statistici v odvětvích oděvů, kde se výroba snížila o 9,1 procenta. O 6,6 procenta klesla produkce koksu a rafinovaných ropných produktů a o jedno procento výroba nábytku.

Tržby z průmyslové činnosti byly v běžných cenách meziročně vyšší o 14,9 procenta a z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 22,8 procenta. "Jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků přitom činil 49,5 procenta", uvedl ČSÚ.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy