Tradiční značka instantních pokrmů Vitana je na prodej

Ekonomika Ekonomika
17. 1. 2014 9:50
Případné zájemce obesílá americká investiční banka Lazard, Vitana patří Norům

Praha - Tradiční česká značka instantních potravin Vitana, která patří norské skupině Orkla, je na prodej. Případné zájemce už obesílá americká investiční banka Lazard, která prodej pro Nory organizuje. Hotovo by mělo být do poloviny letošního roku, informuje deník MF Dnes.

Zástupce norské společnosti informace přímo komentovat nechtěl. "Nemůžeme komentovat spekulace ohledně prodejů a akvizic, protože jsme společnost listovaná na norské burze," uvedl viceprezident pro korporátní komunikaci Hakon Mageli.

Nicméně možné změny v regionu podle MF Dnes nepřímo připustil s odkazem na prezentaci pro investory ze září loňského roku. "V té jsme konstatovali, že naše východoevropské byznysy nedosahují kritické velikosti a že budeme revidovat naše strategické možnosti," dodal neurčitě.

Vitaně v Česku už několik let po sobě klesají tržby, nadále se však drží kolem dvou miliard. Čistý zisk se jí v roce 2012 meziročně snížil na polovinu. Slabým místem jsou zejména prodeje v Česku, zatímco vývoz jí meziročně mírně roste, tržby z domácího trhu klesly v roce 2012 asi o sedm procent.

Společnost zaměstnává ve třech výrobních závodech v Česku zhruba osm set lidí. Předpokládaná prodejní cena se podle odhadů a spekulací z trhu pohybuje kolem 800 milionů až jedné miliardy korun.

O zájemcích se zatím pouze spekuluje. Podle MF Dnes se hovoří například o chorvatské Podravce, o potravinových obrech Unileveru, Nestlé či rakouské potravinářské společnosti Vivatis.

Trh takzvaných sušených potravin v Česku dlouhodobě klesá, podle dat výzkumné společnosti GfK asi o pět procent ročně.

 

Právě se děje

před 23 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy