Těžký rok přepsal žebříčky bankéřů, Londýn se propadá

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
13. 4. 2009 12:32
Britskou metropoli střídá na vrcholu New York
Foto: Reuters

Londýn - Kde ve světě dostane bankéř nejlépe zaplaceno? Na americkém Wall Street. Ukazuje to průzkum organizace Napier Scott.

Přitom ještě nedávno se na první příčce drželi finančníci z Londýna. Ti se ale nyní se svými platy propadli až na poslední místo.

Londýnským bankéřům totiž loni klesl plat včetně prémií v průměru o 62 procent. Museli se tak smířit s odměnou, která byla asi o 40 procent nižší než u jejich kolegů v New Yorku.

Důvod? Jak připomněla agentura Reuters, postarala se o to především slabší britská měna. Fakticky pokles platů v Londýně tak výrazný nebyl. Ovšem pokud se platy v librách přepočtou na dolary či eura, rozdíl je patrný.

Soukromým bankám se zatím daří

Nejlépe v průzkumu dopadly privátní banky, kde platy klesly nejméně. Vedení těchto předních institucí ve Velké Británii, Švýcarsku, Rusku a Dubaji si v průměru vydělalo 510 tisíc liber, tedy asi 748 tisíc dolarů.

Naopak platy bankéřů zabývajících se strukturovanými úvěrovými produkty skončily nejhůře - klesly v průměru o 86 procent.

Z geografického hlediska platy nejméně klesly bankéřům na Blízkém Východě. Smůlu měli ruští finančníci - těm byly honoráře omezeny nejvýrazněji.

Američtí bankéři vyvolali rozhořčení

Newyorští bankéři mohli být sice loni s výší svých platů spokojeni, letos se ale kvůli tomu dostali do problémů.

Rozruch vyvolal především americký pojišťovací gigant AIG. Ten nedávno obdržel od vlády výpomoc z kapes daňových poplatníků za více než 170 miliard dolarů a na bonusech následně vyplatil asi 165 milionů dolarů.

Rozčílená reakce politiků a veřejnosti na sebe nenechala dlouho čekat. Vláda se rozhodla novelou zákona získat většinu peněz zpět a řada manažerů nakonec pod tlakem bonusy vrátila.

 

Právě se děje

Další zprávy