Tečka za OP Prostějov, chystá se obří rozprodej majetku

Tomáš Fránek
13. 5. 2010 13:25
Podle plánu insolvečních správců nemá zůstat z majetku zkrachovalé textilky téměř nic
Foto: Petr Protivánek

Brno - Na světě je první plán, jak zaplatit stamilionové dluhy největší české textilky OP Prostějov.

Správci firmy, která je od května v konkurzu, podle informací deníku Aktuálně.cz navrhují obří rozprodej majetku donedávna největšího středoevropského výrobce obleků. K prodeji bude téměř vše, včetně hlavního závodu firmy v Prostějově.

Rozprodáme téměř vše

Do dražby mají jít všechny pobočky firmy, kterých je po celé zemi čtrnáct. Včetně závodu v Jeseníku, který firma zavřela na konci dubna. Dražit se má do konce letošního roku, jde o majetek za desítky až stovky milionů, stojí v návrhu, který dostal Krajský soud v Brně.

Na prodej navrhují správci firmy také nemovitosti a další majetek v hlavním závodě v Prostějově. Majetek by se měl prodávat ve výběrovém řízení a nové majitele by měl najít také do konce roku.

A zbytek firmy, ve které bude výroba v Prostějově pokračovat, pak chtějí správci prodat tomu, kdo nabídne nejvíc. I tady počítají s tím, že nového majitele najdou do konce letošního roku.

O plánů správců na obří rozprodej majetku budou rozhodovat věřitelé firmy, stejně jako o návrhu vedení společnosti na zachování výroby obleků na míru, takzvaných měřenek a další fungování asi 30 podnikových prodejen.

Lidé nakupují jako diví

V těch už přitom začal výprodej zboží, například v prodejně ve Starém Městě lidí vykoupili kvůli velkým slevám téměř všechno zboží.

OP Prostějov dluží svým věřitelům dluží asi 1,6 miliardy korun. Celý konkurz navíc provází spory a protesty největšího věřitele, České spořitelny.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová už potvrdila, že si nechala zpracovat ohledně konkurzu, jenž provází pověst zmanipulované a podivné akce, souhrnnou analýzu. Případ sleduje také Krajské státní zastupitelství v Brně.

Za první tři měsíce letošního roku OP vykázal provozní ztrátu 104 milionů korun. Podle soudce Jana Kozáka, který rozhodl o vyhlášení konkurzu, však nadále existuje šance na to, aby výroba v OP, byť v omezené míře, zůstala zachována.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy