Studie: Evropské normy stály firmy už bilion eur

Tomáš Fránek
27. 5. 2009 16:49
Zjistila to Asociace evropských obchodních a průmyslových komor
Foto: Naďa Straková

Praha - Naplňování všech evropských norem a nařízení stálo za jedenáct let firmy a podniky v unii více než jeden bilion eur.

Ve své studii zveřejněné v předvečer zasedání Rady EU pro konkurence schopnost to tvrdí Asociace evropských obchodních a průmyslových komor.

Podle studie je alarmující míra regulace v EU a také velké nedostatky ve sledování toho, jaké jsou dopady jednotlivých nařízení.

„Výsledky analýzy, kterou máme k dispozici, jsou toho dokladem a lze jen spekulovat kolik tyto finanční náklady znamenají možných pracovních míst a investic například do vědy a výzkumu, pokud by tyto peníze zůstaly ve firmách a mohly být smysluplně využity k rozvoji jejich podnikání," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

V rámci akčního programu pro snižování administrativní zátěže v Evropské unii, který byl zahájen v roce 2007, je cílem Evropské komise snížení o 25 procent do roku 2012.

Česká vláda si pak vytkla v roce 2005 za cíl do roku 2010 snížit o 20 procent administrativní zátěž podnikatelů ve vybraných rezortech.

To se ale nedaří plnit, z průběžných výsledků vyplynulo, že ke konci prvního pololetí roku 2008 se podařilo snížit administrativní zátěž podnikatelů pouze o 7,5 procent.

„I toto číslo však představuje významnou úsporu nákladů na straně podnikatelů ve výši 5,7 miliard korun ročně," uvedla Hospodářská komora.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
Další zprávy