Strany si rozdělily kontrolu nad ČEZ, šéfem je Říman

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
22. 11. 2010 9:50
Po třech členech mají ODS a TOP 09, Věci veřejné a ČSSD každá jedno křeslo.

Praha - Politické strany si rozdělily křesla v dozorčí radě energetického gigantu ČEZ. O novém personálním obsazení rozhodla mimořádná valná hromada. V čele rady bude i nadále exministr Martin Říman (ODS).

Po třech křeslech připadne ODS i TOP 09, po jednom pak Věcem veřejným a ČSSD. Další čtyři místa zůstanou obsazena zástupci zaměstnanců a lidé se na nich měnit nebudou.

Kromě Římana potvrdila valná hromada ve funkci i někdejšího ministra financí Eduarda Janotu, který zastupuje TOP 09. Oba jsou členy rady už od srpna.

Naopak nováčky budou za ODS šéf jihomoravské organizace Jiří Kadrnka a ekonom Lubomír Lízal, TOP 09 bude nově zastupovat Zdeněk Hrubý, který je členem dozorčí rady už od roku 2003, a poradce pro penzijní reformu na ministerstvu práce a sociálních věcí Ivo Foltýn.

Věci  veřejné své křeslo obsadí vrchním ředitelem pro ekonomiku z ministerstva dopravy Lukášem Hamplem, sociální demokraté dosadili do dozorčí rady někdejšího ministra zahraničí Jana Kohouta.

Stát v ČEZ drží zhruba 70 procent. Za loňský rok inkasoval z rekordního zisku 51,9 miliardy Kč dividendu téměř 20 miliard korun. Letos ČEZ předpokládá kvůli nižším cenám elektřiny zisk kolem 47 miliard Kč

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy