Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejňuje ČSOB.
Ještě na konci loňského roku měli Češi na stavebním spoření uloženo přes 328 miliard korun. S koncem letošního března však tato suma klesla o desetinu procenta a snížila se na 327,9 miliardy. Stále však představuje stavební spoření bezmála čtvrtinu v aktivech českých domácností.
Přitom ještě mezi lety 2002 až 2003 bylo stavební spoření nejrychleji rostoucí investiční možností, chlubilo se meziročním růstem o 32 procent. Vloni už rostlo jen o 15 procent.
"Zdá se, že potenciál stavebního spoření je vyčerpán, i když je třeba připomenout, že první čtvrtletí je obecně nejslabší," uvedl pro server Aktuálně.cz mluvčí ČSOB Milan Tománek. Zároveň uvedl, že naopak velký růst zaznamenaly investice do fondů.
Infobox
Jak investují domácnosti
Investiční nástroj V mld. korun Podíl v procentech
Netermínované vklady
387,1
28,3
Termínované vklady
298,2
21,8
Fondy
240,9
17,6
Stavební spoření
327,9
23,9
Penzijní pojištění
116,6
8,5
Celkem
1370
100
Ty se zvýšily o bezmála dvacet miliard na 240 miliard korun celkem. A chlubily se tak z aktiv domácností největším růstem oproti stavu na konci minulého roku, konkrétně 7,1 procenta.
"Dále lze očekávat, že poroste význam penzijního připojištění a dalších podílových fondů," míní Tománek. Dokazuje to na konkrétních číslech své banky. V podílových fondech ČSOB vzrostly vklady jen za první tři měsíce tohoto roku o bezmála pět miliard korun.
Jedna ze tří největších bank na tuzemském trhu zároveň vydala výsledky za první tři měsíce letošního roku. Pokud se odpočítají zvláštní položky, podařilo se bance zvýšit čistý zisk skoro o třetinu. Vydělala 3,6 miliardy korun. Šest set tisíc korun z toho banka získala prodejem budov v centru Prahy.
Loni za stejné období měla banka zisk 4,5 miliardy korun. Nicméně 2,2 miliardy získala ze Slovenské inkasní.