Státní rozpočet hlásí schodek 140 miliard korun

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
1. 12. 2010 16:30
Ministerstvo financí říká, že povolený schodek na konci roku dodrží.
Ministr financí Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Petr Protivánek, Jan Němec

Praha - Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 140,8 miliardy korun z říjnových 96,7 miliardy, informovalo ministerstvo financí.

Loni touto dobou za stejné období vykázal státní rozpočet deficit 169,4 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy, ministerstvo tvrdí, že bude dodržen.

Minulý týden vláda uvolnila necelou miliardu korun ze "zmrazené" částky, kterou zatím ministerstva nemohla letos používat. Celková výše vázaných výdajů ministerstev v letošním rozpočtu činila 12 miliard korun.

Celkové výdaje státu v meziročním srovnání klesly ke konci listopadu o 4,1 miliardy korun na 1038,7 miliardy korun. Příjmy rozpočtu ke konci listopadu stouply meziročně o 24,5 miliardy korun na 897,9 miliardy korun.

Na pojistném na sociální zabezpečení stát vybral 322,4 miliardy korun, meziročně o zhruba dvě procenta více. Daňové příjmy státu ke konci listopadu stouply o 21,8 miliardy na 452,4 miliardy korun.

Příjem státu na daních od firem meziročně stoupl o 4,8 procenta na 70 miliard korun. Plány přitom počítají s růstem o více než pětinu.

Na sociální dávky stát vynaložil o procento více než před rokem, tedy 394,5 miliardy korun. Z toho na důchodech stát vyplatil 317 miliard korun, což je o 8,3 miliardy více než o rok dřív. Naproti tomu na důchodovém pojištění stát vybral 286,5 miliardy korun.

Na obsluhu a úroky státního dluhu stát ke konci listopadu zaplatil v meziročním srovnání o 3,2 miliardy korun méně, tedy 46,8 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 41 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 49 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy