Stát si plácnul s Kapschem, mýto bude na 180 km silnic

Adam Junek
27. 12. 2007 21:40
Nový dodatek přiřkl firmě i budoucí dálnice
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pět dní před koncem roku podepsal stát další dodatek se společností Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém.

Ministerstvo dopravy se domluvilo s vedením firmy, že se od 1. ledna začne vybírat mýto na 180 kilometrech silnic 1. třídy. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz jde o silnice tranzitního typu. Společnost uvedla, že brány už jsou na těchto komunikacích v podstatě postavené - Kapsch je začal stavět ještě před uzavřením dodatku.

Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka upřesnil, že nově zpoplatněné úseky silnic vedou zejména v místech, kde se do budoucna počítá s otevřením dálnice. Mýtné se bude vybírat také na silnicích, které propojují českou dálniční síť se zahraničím nebo vedou od dálnic k velkým městům. "Průměrná sazba bude 1,9 koruny na kilometr, na dálnicích je dvojnásobná," uvedl Hanzelka.

Kapsch podle dodatku, který byl ve čtvrtek podepsán, vybuduje mýto i pro budoucí dálnice, které budou vybudovány do roku 2017.

Kromě toho podle nové smlouvy od roku 2009 začnou platit mýto všechna auta nad 3,5 tuny.

Mýtné se v Česku začalo vybírat na tisíci kilometrech dálnic a rychlostních silnic s prvním lednem letošního roku. Společnost Kapsch počítá, že s koncem roku "přivezou" kamiony na mýtném 5,6 miliardy korun.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 22 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 58 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy