ČSOB se domáhala odškodného ve výši asi 24 miliard korun. ČTK to řekl mediální zástupce Nomury Jiří Hrabovský a potvrdil mluvčí ČSOB Milan Tománek.
"Jsme samozřejmě spokojeni. Jde o další zamítnutí žalob ČSOB. Poprvé tak učinil soud v Amsterdamu, který se kauzou odmítl zabývat. Tentokrát to bylo zamítnuto po tříletém důkladném projednávání," řekl deníku Aktuálně.cz Jiří Hrabovský.
"Hlavně to posiluje naši pozici v dalších sporech, které okolo IPB vedeme," míní Hrabovský.
Právníci ČSOB nyní podle Tománka analyzují výroky soudu, aby mohli připravit další kroky. Písemné vyhotovení rozsudku se nedá dnes očekávat, dodal mluvčí.
"Zatím neznáme detailní odůvodnění dnešního rozhodnutí prvoinstančního soudu. Z podaného ústního odůvodnění usuzujeme, že soud přijal rozhodnutí, které reflektuje spíše formální aspekty celé věci, nikoliv však meritum operace České pivo," napsal v tiskové zprávě Tománek.
"Procesní kroky, které máme k dispozici, můžeme využít k tomu, aby se odvolací soud zabýval právě tím, co je na celé operaci vadné," dodal.
"Trestní kauzu, kterou řeší naše právní kancelář, a v níž jsou obviněni vrcholoví manažeři Nomury a IPB, se toto rozhodnutí netýká," uvedla pro deník Aktuálně.cz Hana Marvanová.
Podle informací, které obdržela policie zhruba před čtrnácti dny byla již obvinění doručena i Randallu Dillardovi a Davidu Thirskovi díky takzvané právní pomoci. Manažeři pobývají ve Velké Británii a v USA.
Infobox
Tak šel čas s IPB
1993
Investiční banka se slučuje s Poštovní bankou a vzniká tak IPB. V témže roce se navyšuje základní jmění bez účasti státu (resp. Fondu národního majetku), který tak ztrácí majoritu.
1996
Japonská investiční skupina Nomura nabídla IPB strategické partnerství.
1997
Nomura podala nabídku na odkup státního podílu v IPB. Ta v témže roce ovládla Plzeňský Prazdroj i Radegast. Za tento rok vykázala IPB ztrátu jedenácti miliard korun, zároveň téměř pětinu půjček tvoří tak zvané špatné úvěry.
1998
Stát prodal svůj podíl Nomuře za 3,03 miliardy korun. Japonská firma pak navyšuje základní kapitál IPB a zároveň vyvádí akcie Prazdroje z IPB do společnosti České pivo.
2000
V únoru a březnu začal první překotný výběr vkladů u IPB. O měsíc později žádá Nomura vládu o pomoc při řešení krize. V červnu přichází druhý a mnohem prudší run na banku. V poledne 16. června je na IPB uvalena nucená správa a během tří dní získává bezmála veškerá aktiva IPB konkurenční ČSOB za symbolickou korunu.
Co je České pivo?
Česká republika tvrdí, že Nomura se nechovala v české bance IPB jako dobrý investor, a způsobila tak státu škodu, když na bankovní dům musela uvalit nucenou správu. V překladu z právnických obratů: Česko tvrdí, že Nomura banku vytunelovala.
A hlavním argumentem je právě akce České pivo. "Jednali jsme vždy v dobré víře," brání se Jiří Hrabovský, mediální zástupce Nomury v Česku. Japonská skupina navíc spoléhá na rozhodnutí dřívější londýnské arbitráže, podle níž Česko poškodilo Nomuru.
Co tedy vlastně byla akce České pivo? Jedním slovem pojistka. Pojistka pro Nomuru při investici do české banky. I kdyby totiž klesla hodnota akcií IPB držených firmami spojených s Nomurou na nulovou hodnotu (což se v zásadě stalo), Nomura neztratí ze své investice ani korunu.
Naopak ještě vydělá...
IPB byla od počátku pro Nomuru zajímavá zejména svými podíly v českých pivovarech, a to Plzeňském Prazdroji a Radegastu. O podíl v plzeňské firmě se zajímala Nomura již na počátku devadesátých let.
Tehdy bylo rozhodnuto, že se pivovar nesmí dostat do vlastnictví zahraniční firmy nejméně pět let po privatizaci, tedy do roku 1998 včetně. Tím, že Nomura ovládla IPB, tehdejšího největšího akcionáře Prazdroje, byla tato podmínka s posvěcením vlády v zásadě porušena.
Akce pojistka
A to tehdy ještě nebylo zřejmé, co bude následovat. Akce "pojistka" se rozeběhla naplno těsně před vstupem Nomury do IPB.
Speciál: VŠE O NOMUŘE Miliardy z kapes daňových poplatníků, ale také miliardy, jež by mohly přitéct do státního rozpočtu. O to se v těchto dnech hraje v arbitrážích okolo kauzy IPB. Projděte si exkluzivní materiály reportérů deníku Aktuálně.cz |
"Ke konci ledna se konala schůzka, na níž zástupci Nomury informovali vedení IPB, že vedení japonské skupiny neschválí na radu své "Rizikové komise" provedení privatizace IPB. To bylo pro českou stranu nečekaným překvapením," uvedl ve výpovědi, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici, Irwin Schwartz, jehož právní kancelář Burns Schwartz IPB zastupovala.
"Zároveň zástupci Nomury Eduard Onderka a Randall Dillard naznačili, že pokud by se našel způsob, jak zabezpečit riziko, podařilo by se jim přesvědčit vedení v transakci pokračovat," pokračoval Schwartz.
A tak vznikla varianta "pojistka". V trestním spisu ke stíhání jednoho z bývalých manažerů Nomury je založen rukou psaný dokument, který ji přesně popisuje i s podrobnými propočty. Písmo má údajně patřit Liboru Procházkovi z bývalého vedení IPB.
"IPB převede na tři subjekty, které vyhovují pravidlům, akcie Plzeňského Prazdroje ve výši odpovídající hodnotě akcií (IPB - pozn. redakce), které Nomura získá v rámci odkupu od státu a navýšení základního jmění," píše se v dokumentu, jehož kopii má deník Aktuálně.cz k dispozici.
Pivovary za bezcenné akcie
"Byl jsem požádán, abych pomohl s přípravou právních dokumentů , díky nimž měla Nomura získat akcie Plzeňského Prazdroje," potvrzuje ve výpovědi Schwartz. "Tato akvizice měla být uhrazena buď v hotovosti, nebo akciemi IPB," dodává.
A právě o to šlo. Hodnota akcií totiž byla smluvně zafixována a společnosti kolem Nomury nakonec pohledávky související s nákupem akcií pivovarů skutečně urovnaly, tehdy již bezcennými, akciemi IPB.
Kromě toho na nákup akcií Plzeňského Prazdroje IPB podle plánu v již citovaném dokumentu třem společnostem finance zapůjčila. Ty pak dohromady stvořily skupinu České pivo, která po průtazích s antimonopolním úřadem propojila Prazdroj a Radegast.
V zásadě pak proti sobě stály dvě sumy. Investice Nomury do IPB byla vyčíslena na 7 147 214 771 korun. Druhou stranou jsou půjčky pro České pivo v hodnotě 7 147 214 800, vyplývá z trestního spisu. Rozdíl? Nic než 29 korun.
Ve své výpovědi to popisuje i Schwartz: "Transakci České pivo lze popsat asi takto: Převod 83 procent akcií Plzeňského Prazdroje na účelově založenou společnost České pivo za 7,1 miliardy korun. Koupě směnek za 7,1 miliardy korun IPB od akcionářů Českého piva..."
"A následná půjčka této částky ze strany akcionářů Českého piva právě Českému pivu, aby mohlo zaplatit za akcie Plzeňského Prazdroje," dokončuje.
A výtěžek celé transakce? České pivovary koupila tehdy ještě jihoafrická společnost South African Breweries (dnes SABMiller). A cena? 24 miliard korun.