Slovensku už další plynová krize nehrozí. Rusy obejde

Aktuálne.sk
29. 6. 2009 6:21
Pokud Rusko utáhne kohouty, Slováky ohřeje plyn ze západu
Další spory mezi Ruskem a Ukrajinou Slováky o plyn nepřipraví.
Další spory mezi Ruskem a Ukrajinou Slováky o plyn nepřipraví. | Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Ze západu namísto z východu začne ve středu proudit plyn do slovenských plynovodů. Společnost Slovenský plynárenský průmysl totiž podepsala s mateřskou společností E.on Ruhrgas desetiletou smlouvu právě na dodávky zemního plynu. Informoval o tom server Aktuálne.sk.

"Uzavření těchto kontraktů je pro Slovensko historickým milníkem. Poprvé budeme dostávat plyn ze západu, což znamená dobrý základ spolehlivých dodávek našim zákazníkům a to za každé situace," řekl předseda představenstva SPP Bernd Wagner.

Upozornil, že Slovensko tak má konečně přístup ke dvěma různým zdrojům plynu a i kdyby v budoucnu opět Rusko uzavřelo kohouty po sporech s Ukrajinou, Slováci se neocitnou "na suchu".

Cena je srovnatelná s Ruskem

E.on Ruhrgas nebude na Slovensko dodávat plyn jen v kritických situacích, ale bude pokrývat i běžné zásobování.

"Na základě podepsané dohody bude E.on Ruhrgas dodávat od 1. července do 500 milionů krychlových metrů zemního plynu ročně," upřesnil Wagner s tím, že zanedlouho by měla být podobná smlouva uzavřena i se společností GDF Suez.

Cena plynu ze západu bude podle Wagnera srovnatelná s tím východním. "Musíme pak ještě uhradit příslušnou přepravní trasu přes Německo a Českou republiku na Slovensko," dodal Wagner.

Ruský Gazprom však i nadále zůstává hlavním dodavatelem plynu pro SPP. V současnosti s ním má nasmlouvané dodávky v objemu přibližně 6,5 miliard krychlových metrů plynu ročně.

Dodávky jsou důležitější než původ

"Jde o skutečnou diverzifikaci zdroje a trasy, protože E.on Ruhrgas má široké portfolio komodity. Největším dodavatelem plynu je pro něj Norsko, ale disponuje i plynem z Německa, Dánska a Ruska. Pro nás není podstatné, odkud ty molekuly plynu pocházejí. Podstatné je, abychom jej dostali," konstatoval Wagner

E.on Ruhrgas, který sídlí v německém Essenu, je lídrem na evropském trhu s plynem.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy