Skoro 40 000 lidí prošlo vloni rekvalifikačními kurzy

Veronika Skálová Veronika Skálová
31. 5. 2010 16:38
Lidé mají o kurzy s krizí stále větší zájem. Nejčastěji se učí pracovat s počítačem.
Rekvalifikační kurzy zprostředkovávají nezaměstnaným úřady práce. Ilustrační foto.
Rekvalifikační kurzy zprostředkovávají nezaměstnaným úřady práce. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Když nechce trh to, co nabízím, budu muset něco přidat, rozhodlo se v loňském roce téměř 40 tisíc lidí bez práce. Přesně 39 831 zájemců o práci se přihlásilo prostřednictvím úřadů práce do některého z rekvalifikačních kurzů. Údaje zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Se světovou hospodářskou krizí a zvyšující se nezaměstnaností se poptávka po rekvalifikačních kurzech zvýšila. Rekvalifikace zabezpečují úřady práce v jednotlivých regionech individuálně a podle konkrétní situace na trhu práce. To znamená, že doporučují k rekvalifikaci podle aktuální nabídky volných pracovních míst," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Celkem změny kvalifikace spolkly loni 388 milionů korun. Převážná většina této sumy pocházela z Evropského sociálního fondu. Na jednoho nezaměstnaného v jednom rekvalifikačním kurzu tak v průměru připadla částka 6 439 korun.

Nezaměstnané rekvalifikace nic nestojí. Úřady práce však kromě samotných nákladů na kurz hradí i náklady, které má s rekvalifikací sám uchazeč - proplácí například jízdné, ubytování, stravování nebo potřebné pojištění.

Bezkonkurenční jedničkou byly v loňském roce mezi uchazeči kurzy práce na počítači. Zájem byl ale také o školení ve svářečských pracích, získání řidičských průkazů na nákladní auta a autobusy, i kurzy doplňující vzdělání v oblasti účetnictví, administrativa a daně.

Na rekvalifikační kurz nemá nikdo nárok ze zákona. "Úřady práce zařazují uchazeče do programu rekvalifikací neprodleně bez ohledu na to, jak dlouho jsou v jejich evidenci, a to v případě, že není vhodné zaměstnání, které by odpovídalo jejich dosavadní kvalifikaci," dodala Filipová.

Někteří lidé však ale přece jenom mají přednost - jsou to ti, kterým se práce hledá nejhůř, tedy například zdravotně postižení nebo lidé starší padesáti let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy