Škoda Auto zažila nejúspěšnější leden od roku 1895

Tereza Holanová Tereza Holanová
10. 2. 2012 12:55
Dařilo se především v Evropě, na západě Škoda zvýšila svůj podíl o pětinu
Škoda Rapid v Indii
Škoda Rapid v Indii | Foto: Škoda Auto

Mladá Boleslav - Škoda Auto vykázala nejlepší lednový výsledek za 117 let své historie. V prvním měsíci letošního roku prodala 75 400 vozů, což je o 10,2 procenta více než ve stejném období loňského roku. Skupina o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.

Vysokého růstu česká automobilka dosáhla především v západní, střední a východní Evropě. Dodávky zákazníkům v tomto regionu vzrostly v lednu 2012 o 10,8 procenta na 29 300 vozů. Škoda tak zvýšila svůj podíl v tomto regionu na 3,11 procenta.

Celkový nárůst činil na západě 21 procent, ve Švýcarsku se jednalo o 46,2 procenta. "Mimořádně žádané byly v západní Evropě především modely Yeti, Octavia a Roomster," stojí ve zprávě společnosti.

Nástup Citigo se povedl

O něco menší bylo zlepšení na asijských trzích - v Číně činil růst jedno procento, výsledek byl ale podle zástupců firmy ovlivněn také oslavami čínského nového roku. Lépe se dařilo v Indii, kde si automobil koupilo přes 3 tisíce zákazníků, navzdory tomu, že indické HDP kleslo.

Ve střední Evropě prodala Škoda přes 10 tisíc automobilů, na domácím trhu dosáhla Škoda stabilního odbytu 4 148 vozů. "Novému malému modelu Citigo se doma nástup podařil, protože i v prvním prodejním měsíci roku 2012 obsadil nejmladší model první příčku v segmentu minivozů," uvádí automobilka.

K výraznému zlepšení došlo také v Egyptě, kde nárůst představoval 84 procent, v Izraeli nebo v Austrálii. Celkově byly nejúspěšnějšími modely Octavia, Fabia, Superb. Yeti a Roomster.

"Bleskově jsme vystartovali a v lednu jsme ve všech odbytových regionech dále rostli," shrnuje Jürgen Stackmann z představenstva společnosti s tím, že lednový vývoj je základem pro růst v tomto roce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy