Seznamte se. To je N8,kterého Nokia vysílá proti iPhonu

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 4. 2010 14:04
Nový smartphone se začne prodávat ve třetím čtvrtletí tohoto roku
Foto: Nokia

Helsinky - Největší světový výrobce mobilních telefonů na světě - finská společnost Nokia představila smartphone, který se má stát novou vlajkovou lodí společnosti.

N8, jak se chytrý telefon od Nokie jmenuje, je jako první vybaven operačním systémem Symbian 3, 12ti  mexapixelovým fotoaparátem a 3,5palcovým dotykovým displejem.

Právě 12ti megapixelový fotoaparát, schopný nahrávat video v rozlišení HD, má být jednou z hlavních zbraní nové Nokie. Operační systém Symbian 3 zase umožní kromě jiného v pohotovostním režimu využívat aplikace Twitter a Facebook.

Do paměti se vejde 16 GB

Data budou moci majitelé N8 ukládat do 16GB paměti. Prostřednictvím paměťových karet ale lze paměťovou kapacitu telefonu zvýšit až na 48 GB. Tak jako u jiných Nokií bude možné u této novinky zdarma využívat satelitní navigaci OVI Maps.

Samozřejmostí je hudební přehrávač, FM rádio a možnost připojení přes WiFi. Kromě toho se nová Nokia umí k internetu připojit pomocí technologie HSDPA. K počítači se lze zase připojit pomocí Bluetooth nebo mikro USB 2.0.

Na trhy by měl být N8 uveden ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Cena bez daně a dotací operátorů byla výrobcem stanovena na 370 euro (zhruba 9 400 korun).

Novým smartphonem chce Nokie přímo konkurovat iPhonu společnosti Apple.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy