Ruzyně vykoupila od Penty pozemky pod novou dráhou

Ekonomika Ekonomika
22. 12. 2008 7:04
Finanční skupina na spekulaci vydělala až tři miliardy
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Finanční skupina Penta prodala pražskému letišti pozemky, na kterých má podle plánů vyrůst nová dráha.

"Letiště Praha vykoupilo od dvou desítek vlastníků necelých 80 ha pozemků pro paralelní dráhu, za které zaplatilo přes čtyři miliardy korun z vlastních zdrojů," potvrdila mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí.

Mnohaletý problém, který stál v cestě privatizace Letiště Praha, je tak vyřešen.

Podle týdeníku Euro byla transakce výhodná pro vládu, která už privatizaci letiště schválila. Pokud by totiž Penta pozemky neprodala, byl by výnos z privatazice zhruba o 26 miliard nižší.

"Dnes jsme schopni budoucím vlastníkům dát kompletní portfolio klíčových pozemků pro výstavbu dráhy v alternativní, takzvané mírně zkrácené variantě. Je důležité zdůraznit, že této dohodě předcházel výkup pozemků od ostatních vlastníků. Problém se nejmenoval jenom Penta, ta ovládala okolo 70 hektarů pozemků, kromě toho jsme ale vykoupili dalších pět hektarů od 18 fyzických osob a další právnické osoby," řekl generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák.

Dohoda s Pentou nabyla účinnosti až poté, kdy byly uzavřeny smlouvy se všemi ostatními majiteli klíčových pozemků. "Tím byla vyloučena možnost, že by některý z minoritních vlastníků paralyzoval projekt stavby paralelní dráhy, která je nezbytným předpokladem pro další rozvoj pražského mezinárodního letiště a letecké dopravy v České republice," napsal Dvořák v tiskovém prohlášení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy