Rusům vadí víza, jinak by jich do ČR jezdilo více

Radek Pecák Radek Pecák
13. 1. 2012 14:35
Turisté z Ruské federace jsou v Česku nadšeni z piva a vepřových kolen
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Vízová povinnost je to, co odrazuje turisty z Ruska k ještě častějším návštěvám České republiky. Vyplývá to mimo jiné z průzkumu agentury CzechTourism, v němž na otázky odpovídalo 5000 Rusů.

Podle výsledků průzkumu Rusové do Česka jezdí kvůli pivu nebo památkám. Většina z nich na své cestě v ČR navštíví Prahu nebo Karlovy Vary.

"Česko patří pro Rusy k nejatraktivnějším zemím, hned po Francii, Itálii a Španělsku. Na dotaz ´Jakou zemi byste rád navštívil?´ odpovědělo osm procent Rusů, že ČR," informoval Mojmír Mikula.

Mikula také sdělil, že i když vízum do ČR nakonec nedostane jen 1,5 procenta žadatelů, šeptanda okolo způsobí, že 16 procent Rusů vůbec o dovolené v ČR neuvažuje.

S vízy se nic neděje

"Tlak na zrušení vízové povinnosti z naší strany sílí. Prozatím bychom chtěli alespoň zmírnění podmínek pro žadatele, ale ze strany ministerstva zahraničních věcí nebyla ještě na konci minulého roku žádná odezva," informovala mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Přitom Rusové podle ní stále patří do trojice národností, kteřé nejčastěji navštěvují ČR a každoročně jich přibývá. Navíc ze všech skupin turistů nejvíce utrácejí a také zde v průměru pobývají delší dobu než návštěvníci z jiných evropských zemí. 

Dalším důvodem, proč ruských turistů není v ČR ještě více, je malé množství informací o naší zemi, které mohou u sebe doma získat. "Většina českých reklam se týká piva, případně automobilky Škoda. Dokonce ani hokejista Jaromír Jágr není pro Rusy symbolem Česka," dodal Mikula.

Z průzkumu dále vyplynulo, že 92 procent z 5000 dotazovaných Rusů v ČR lákají zachovalá historická města a památky, dál působí hlavní město Praha, příjemná atmosféra a také jídlo a pití. "Fantastickým zážitkem je pro Rusy vepřové koleno," uvedl Mikula.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy