Rating ČR: O dva stupně dolů, hlásí Dun & Bradstreet

Ekonomika Ekonomika
26. 7. 2012 10:58
Země má mnoho překážek v růstu, zdůvodňuje agentura
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hned o dva stupně snížila poradenská společnost Dun & Bradstreet rating České republiky. Důvodem je zhoršující se ekonomický výhled země a růst politické nestability.

I tak se ovšem nové (z DB3a na DB3c) hodnocení nalézá stále v kategorii nízkého rizika návratnosti investice.

Očekáváme, že se česká ekonomika v roce 2013 zastabilizuje a vrátí se k růstu. Stěžejní bude, aby vláda dokázala prosadit řadu klíčových reforem, které ve střednědobém horizontu povedou ke konsolidaci veřejných financí. Nicméně pokud nedojde k odstranění současné turbulentní politické situace bude země i nadále vykazovat řadu strukturálních překážek v růstu," píše ředitelka Dun & Bradstreet, Alena Seoud.

Navíc je podle ní vysoce pravděpodobné, že budoucí rozvoj bude tížit jednak zhoršování ekonomiky v Evropě, které již začíná mít svůj dopad i na nejvýznamnějšího obchodního partnera České republiky, na Německo, a významná míra zátěže budoucího rozvoje země bude i nadále pocházet z vysoké míry korupce a byrokracie," říká ředitelka Dun & Bradstreet, Alena Seoud.

Sousedé jsou na tom lépe

Sousedé České republiky, konkrétně Polsko a Slovensko, mají nyní lepší hodnocení.

Nejpříznivější investiční klima v Evropě má Norsko, Švédsko a Švýcarsko, jejichž rating D&B stanovila na stupni nejnižšího rizika investice (DB1d). Německo, náš největší obchodní partner, má aktuální ratingové hodnocení na úrovni DB2a, což představuje nízké riziko návratnosti investice.

Své politické, ekonomické a obchodní analýzy D&B zpracovává pro 134 zemí světa. Upozorňuje v nich na rizika plynoucí z obchodního styku.

Jiné ratingové agentury zatím ke snížení ratingu ČR nepřistoupily. Například Moody's Investors Service ve své červencové zprávě potvrdila hlavní rating ČR na stupni A1 se stabilním výhledem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy