Průzkum: Cesta z krize je pomalejší než podniky doufaly

Veronika Skálová Veronika Skálová
19. 2. 2010 11:20
Barometr nálady malých a středních podniků mírně poklesl. Došlo jim, že cesta z krize nebude snadná.
Přestože se podniky nechystají následovat do krachu SkyEurope, jejich pohled do budoucna je pesimističtější než dřív. Ilustrační foto.
Přestože se podniky nechystají následovat do krachu SkyEurope, jejich pohled do budoucna je pesimističtější než dřív. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obrat k lepšímu v ekonomické situaci, ale méně optimismu ve výhledu do budoucna. Malé a střední podniky v Česku dobře tuší, že recese neodezní tak rychle, jak by si přály. Změnu jejich nálady změřila po půl roce Hospodářská komora.

"Zvýšil se počet malých a středních firem, které uvádějí, že se jejich celková ekonomická situace zlepšila. Přesto se snížil počet podniků, které s optimismem očekávají svůj další ekonomický vývoj," uvedla komora ve svém shrnutí výsledků průzkumu mezi necelou pětistovkou firem.

Pozitivní vývoj finanční situace hlásilo téměř 20 procent dotázaných podniků, před půl rokem to bylo pouze necelých dvanáct procent. Přesto je stále převyšují podniky, jejichž kondice se ve druhém pololetí loňského roku zhoršila. Bylo jich 42,1 procenta, oproti 56 procentům před půlrokem jde však o zlepšení.

"Optimismus podnikatelské sféry se v uplynulých zhruba šesti měsících o něco snížil a pesimismus vzrostl, což zřejmě souvisí s debatami o možném zvyšování některých daní.  Deficit veřejných financí je ale nutné řešit na výdajové stránce státního rozpočtu, ne příjmové. Jinak bude očekávané ekonomické zotavení zpomaleno," komentoval výsledky průzkumu prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Zatímco s nadějí vyhlíželo v září budoucnost 28,5 procenta firem, v únorovém průzkumu jich bylo jen 21,2 procenta. Podíl těch pesimistických stoupl z 29,2 procenta na 32,5 procenta. Nálada mezi podnikateli však zdaleka není tak černá jako před rokem. To se budoucnosti obávalo přes 62 procent malých a středních podniků.

Respondenti v průzkumu odpovídali také na otázky týkajících se plánů do budoucna. Propad obratu čeká 35,5 procenta z nich, dvacet procent podniků se chystá dál propouštět. Není divu, ve druhém pololetí polovina dotázaných přišla o zakázky a v letošním prvním pololetí očekává zvýšení jejich počtu 20 procent firem. Naopak 34 procent z nich tuší další pokles.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy