Pravda o rozpočtu: Sekera je obří. Až 270 miliard

Petr Holub
4. 1. 2010 23:30
Vládní instituce utratily o čtvrt bilionu víc, než měly k dispozici. Stát si tak půjčuje každou devátou korunu, kterou utratí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Počítání loňských dluhů se nezastaví u 192 miliard korun, které oznámil náměstek ministra financí Bohdan Hejduk. Podle pravidel, která se používají v Evropské unii, bude deficit vyšší nejméně o 70 miliard. Vyplývá to z údajů samotného ministerstva financí.

Poslední rezervy

Po vzoru roku 2008 využil ministr financí Eduard Janota i tentokrát ke zlepšení bilance dostupných rezerv. Podle evropské metodiky ESA95 se však rezervy do rozpočtových příjmů nepočítají.

Útratu rezervních 45 miliard potvrdil i Jakub Haas z Janotova ministerstva. „O kolik se sníží deficit zapojením prostředků z rezervních fondů, o tolik si může stát fakticky méně půjčit. Tím se snižují nároky na dluhovou službu," vysvětlil výhodnost takového kroku Haas.

Foto: Aktuálně.cz
Blog ekonoma Aleše Michla:
Při jaké výši dluhu zbankrotujeme?

Do veřejných dluhů v Evropě počítají i schodky obecních a krajských samospráv. Podle říjnového odhadu ministerstva financí vyrobily obce loni schodek 15 miliard, kraje přispěly šesti miliardami.

Zhruba desetimiliardový schodek vyrobily podle svých předběžných údajů také zdravotní pojišťovny. Počítaly s přebytkem pět miliard, vybraly však o 15 miliard méně, než plánovaly.

Osudová sedmička

Ministerstvo financí zatím nechce publikovat ani předběžnou statistiku o tom, kolik se stát celkově zadlužil podle evropských pravidel.

"Platí stále údaj, který byl zveřejněn již v říjnu, tedy 6,6 % HDP. Případně bude aktualizován na konci ledna," uvedl Haas na dotaz Aktuálně.cz.

V takovém případě by schodek za rok 2009 nepřekročil 240 miliard. Pokud se však potvrdí dluhy starostů, hejtmanů a zdravotních pojišťoven, vyroste na úroveň 270 miliard, tedy 7,5 procenta HDP.

Tím by státní finance překonaly rekord z let 2002 a 2003, kdy schodky podle ESA95 zůstaly těsně pod sedmi procenty.

Drahý souboj s krizí

Dosavadní rekordy z let 2002 a 2003 zajistila nutnost splácet dluhy za toxická aktiva tuzemských bank, tentokrát jde schodek na účet krize. Stát loni vybral o devadesát miliard korun na daních méně, než v roce 2008. Viníkem byla krize, která snížila příjmy z podnikových daní o 44 miliard a o dalších 38 miliard ze sociálního pojištění.

Přitom se o osmdesát miliard zvýšily státní výdaje. Stát proti krizi použil především tři nástroje. Důchody se loni zvyšovaly o deset procent a státní pokladna tak zaplatila o 27 miliard navíc, aby zlepšila kupní sílu obyvatel.

Do dálnic

Na podporu stavebnictví šlo navíc 26 miliard, které vláda utratila za investice zvláště do dálnic. Prostřednictvím pojišťoven vydal stát ve zdravotnictví o 17 miliard korun víc než roce 2008.

Letos už stát s tak vysokými náklady na krizi nepočítá. Výdaje rozpočtu vyrostou o 30 miliard, které pohltí opět dálnice a zdravotnictví.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy