Pracovních míst rychle ubylo, firmy nenabírají lidi

Marek Homolka
10. 11. 2008 18:05
Bude hůř, varují experti
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Najít si práci je v Česku stále obtížnější. Nabídka stagnuje a počet volných pracovních míst postupně klesá.

Firmy totiž v obavách z dopadů celosvětové finanční krize přestávají nabírat nové zaměstnance.

Horší situace panovala na trhu práce naposledy v roce 1998. "Volných pracovních míst bylo v říjnu 130 tisíc, zatímco od února do srpna jsme pravidelně viděli čísla nad 150 tisíc," upřesnil analytik Patria Finance Tomáš Vlk .

Vlastimil Pažourek z děčínského úřadu práce informaci potvrdil. "Počet volných pracovních míst klesl výrazně. Firmy začaly šetřit a omezují nábory nových zaměstnanců a tím i ruší nabídky volných míst," vysvětlil.

Dosavadní dostatečný počet pracovních míst byl ovlivněn pozitivním vývojem ekonomiky. Světová krize se prozatím nijak razantně neprojevila, hodpodářství má totiž jistou setrvačnost.

Nejhůř je v Děčíně

Trend snižování zájmu zaměstnavatelů ale pro Aktuálně.cz potvrdil i vedoucí oddělení trhu z mosteckého pracovního úřadu Jaroslav Kunc. "Počet míst mírně poklesl. Případné dopady na zaměstnanost očekáváme až v průběhu prvního pololetí příštího roku," uvedl.

Nejhorší šance na uplatnění je přitom v Děčíně. Zdejší okres je jedním z těch, kde velká část lidí dojíždí za prací mimo místo bydliště. Nabídka pracovních míst je omezená a navíc na Děčínsku nevznikla žádná větší průmyslová zóna, která by nové pozice vytvářela. Podle oficiálních statistik Okresní správy sociálního zabezpečení zaniklo v okrese Děčín od roku 1989 téměř 20 tisíc pracovních míst.

Zdejší pracovní úřad eviduje průměrně 23 uchazečů na jedno pracovní místo, následuje Jeseník s 15 a Hodonín s 10 žadateli na jednu pozici. Právě jih Moravy je další oblastí s tradičně vysokým nedostatkem pracovních míst. Například v okrese Hodonín brání rozvoji nových pracovních míst zpomalení ekonomiky a silná koruna.

Nepříjemnou situaci s nedostatkem práce ale musejí řešit i v těch okresech, kde na to dříve nebyli zvyklí. "Počet volných pracovních míst klesá z 2412 na konci září na 1915 na konci října. Hlavním důvodem je recese v automobilovém průmyslu," přiblížil situaci vedoucí kanceláře ředitele Úřadu práce Mladá Boleslav Lubomír Kiš.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy