Pracovních míst rychle ubylo, firmy nenabírají lidi

Marek Homolka
10. 11. 2008 18:05
Bude hůř, varují experti
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Najít si práci je v Česku stále obtížnější. Nabídka stagnuje a počet volných pracovních míst postupně klesá.

Firmy totiž v obavách z dopadů celosvětové finanční krize přestávají nabírat nové zaměstnance.

Horší situace panovala na trhu práce naposledy v roce 1998. "Volných pracovních míst bylo v říjnu 130 tisíc, zatímco od února do srpna jsme pravidelně viděli čísla nad 150 tisíc," upřesnil analytik Patria Finance Tomáš Vlk .

Vlastimil Pažourek z děčínského úřadu práce informaci potvrdil. "Počet volných pracovních míst klesl výrazně. Firmy začaly šetřit a omezují nábory nových zaměstnanců a tím i ruší nabídky volných míst," vysvětlil.

Dosavadní dostatečný počet pracovních míst byl ovlivněn pozitivním vývojem ekonomiky. Světová krize se prozatím nijak razantně neprojevila, hodpodářství má totiž jistou setrvačnost.

Nejhůř je v Děčíně

Trend snižování zájmu zaměstnavatelů ale pro Aktuálně.cz potvrdil i vedoucí oddělení trhu z mosteckého pracovního úřadu Jaroslav Kunc. "Počet míst mírně poklesl. Případné dopady na zaměstnanost očekáváme až v průběhu prvního pololetí příštího roku," uvedl.

Nejhorší šance na uplatnění je přitom v Děčíně. Zdejší okres je jedním z těch, kde velká část lidí dojíždí za prací mimo místo bydliště. Nabídka pracovních míst je omezená a navíc na Děčínsku nevznikla žádná větší průmyslová zóna, která by nové pozice vytvářela. Podle oficiálních statistik Okresní správy sociálního zabezpečení zaniklo v okrese Děčín od roku 1989 téměř 20 tisíc pracovních míst.

Zdejší pracovní úřad eviduje průměrně 23 uchazečů na jedno pracovní místo, následuje Jeseník s 15 a Hodonín s 10 žadateli na jednu pozici. Právě jih Moravy je další oblastí s tradičně vysokým nedostatkem pracovních míst. Například v okrese Hodonín brání rozvoji nových pracovních míst zpomalení ekonomiky a silná koruna.

Nepříjemnou situaci s nedostatkem práce ale musejí řešit i v těch okresech, kde na to dříve nebyli zvyklí. "Počet volných pracovních míst klesá z 2412 na konci září na 1915 na konci října. Hlavním důvodem je recese v automobilovém průmyslu," přiblížil situaci vedoucí kanceláře ředitele Úřadu práce Mladá Boleslav Lubomír Kiš.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy