Pomerančový džus zdražuje, obsahuje zakázanou látku

Tereza Holanová Tereza Holanová
12. 1. 2012 18:28
Ceny na burze se šplhají na světová maxima, důvodem je i chladné počasí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Washington - Ceny pomerančového džusu se na burze šplhají na světová maxima. Důvodem je chladné počasí na Floridě a strach, že Spojené státy zakáží dovoz nápoje z Brazílie. Na cenách džusu v obchodech se změna ale zatím neprojeví.

Jak americká Správa potravin a léčiv (FDA) oznámila, v pomerančích z Brazílie byl 28. prosince nalezen karbendazim. Fungicid, který je v USA na rozdíl od Brazílie zakázaný.

Džus obsahuje nebezpečnou látku

Vzhledem k tomu, že více než polovinu pomerančového džusu na světě vyrobila v posledních dvou letech právě Brazílie, se tak investoři bojí, že bude nápoje nedostatek. Proto jej skupují a vyšší poptávka tlačí ceny nahoru.

"Hrozí nám, že na světovém trhu nebude dost této komodity," potvrzuje pro BBC Michael Smith ze společnosti T&K Futures and Options.

Od počátku letošního roku ceny futures kontraktů na pomerančový džus vzrostly o čtvrtinu, uvádí BBC. Ve středu se tak obchodoval za 2,12 dolaru (43,1 Kč) za libru.

"Jakýkoliv pomerančový džus, který ohrozí zdraví spotřebitele, bude z regálů supermarketů odstraněn," sdělila FDA ve svém prohlášení. Zde mimo jiné stojí, že dodávky, ve kterých FDA látku objeví, ani nebudou vpuštěné do země.

"Jestliže z trhu zmizí brazilský džus, tak je třeba počítat s tím, že se ceny ještě zdaleka nedostaly na vrchol. Pohybujeme se v neznámých vodách," zdůrazňuje James Cordier z floridské firmy Liberty Trading Group.

Mráz část citrusů poškodil

Dalším důvodem, proč obchodníci nápoj skupují, je zima na Floridě.

"Po několika dnech chladného počasí našli farmáři na citrusech led, poškozené byly i listy pomerančovníků," komentuje Smith. Zatím na Floridě v nočních hodinách mrzlo dvakrát, ale i to podle něj stačí k poškození části úrody.

Ve srovnání s kávou nebo kakaem je trh se zmrzlým koncentrovaným pomerančovým džusem poměrně malý. Poprvé s nápojem začala obchodovat Florida v roce 1947. V současné době probíhají obchody elektronicky v rámci mezinárodní burzy ICE.

Džus v obchodech by zdražit neměl

Na cenách pomerančového džusu v obchodech se nicméně růst na burze zatím neodrazí. K tomu by došlo až tehdy, pokud by mělo zdražování na komoditní burze dlouhodobější charakter, denní nebo týdenní výkyvy se do maloobchodních cen nepromítají, říká analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

"Na současné ceně se pomerančový koncentrát pohyboval již v červenci 2011 a žádný výrazný růst cen jsme v našich obchodech neregistrovali," doplňuje pro Aktuálně.cz.

Průměrná velkoobchodní cena za poslední půl rok se podle něj pohybuje na úrovni 1,72 dolaru (34,95 Kč). V předchozích šesti měsících se jednalo o 1,74 dolaru (35,5 Kč).

Největším výrobcem pomerančového džusu ve světě je  Brazílie. Podle amerického ministerstva zemědělství loni vyprodukovala 1,44 milionu tun nápoje. Ve Spojených státech, které si drží druhé místo, se jednalo o 645 tisíc tun. Následují Mexiko (85 tisíc tun) a Evropská unie (73 tisíc tun).

V Brazílii je karbendazim na rozdíl od USA povolený. Brazilci jej užívají na odstraňování černých skvrn na listech rostlin. Za nebezpečnou považuje látku také Evropská unie. Ve směrnici 91/414/EHS stanovuje, že ji lze užívat pouze pro ochranu obilovin, řepy a kukuřice.

 

Právě se děje

teď

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy