Policie obvinila 32 zaměstnanců ČEZ z vydírání

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
10. 11. 2008 14:15
"Peníze, nebo odpojíme elektřinu," hrozili

Praha - Policie o víkendu obvinila tři desítky zaměstnanců firmy ČEZ Měření s.r.o. z vydírání.

Hrozili lidem, že jim odpojí elektřinu, pokud nezaplatí vysoké částky za údajné černé odběry elektřiny.

Podle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinění bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů elektřiny a chtěli po nich zaplatit peníze za údajné černé odběry. ČEZ Měření je divizí ČEZ, která má na starosti kontrolu nelegálních odběrů.

"Detektivové ÚOOZ dále viní obviněné z toho, že poškozené osoby nutili dostavit se, mnohdy v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření s.r.o., kde jim bylo vyhrožováno trvalým odpojením elektrické energie, oznámením na Policii ČR, soudy a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Hrozili policií i soudy

"Při domovní prohlídce a prohlídkách jiných prostor byly nalezeny součásti uniformy Policie ČR. V jednom případě se dokonce jednalo o kompletní pracovní uniformu včetně hodnostního označení podpraporčík."

Lidé pod tlakem, že jejich domácnost zůstane bez proudu, podepisovali smlouvy o uznání fiktivních dluhů.

Společnost ČEZ se za své zaměstnance postavila s tím, že policie by se měla soustředit spíš na zloděje elektřiny než na ty, kdo se krádežím snaží bránit.

"Odbor NTZ (netechnické ztráty) společnosti ČEZ Měření odhalil jen v posledním roce na 3000 případů černých odběrů. Specialistům ČEZu se podařilo odhalit i řadu tajných pěstíren marihuany. Na řadě jejich zákroků se podílela i Policie ČR a k postupu společnosti nevznesla nikdy žádnou výtku," stojí ve vyjádření ČEZ.

ČEZ se odvolává i na to, že má jednání s neplatiči důkladně zdokumentované a podle interního auditu je v pořádku.

Všichni obvinění zaměstnanci jsou stíháni na svobodě a v případě prokázání viny jim podle konkrétního podílu na trestné činnosti hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy