Podepsáno, schváleno. Chrysler může do náruče Fiatu

Ekonomika Ekonomika
1. 6. 2009 9:48
Americké automobilce hrozila likvidace
Foto: Reuters

Detroit - Americký konkurzní soud dnes odsouhlasil  prodej většiny aktiv zkrachovalé americké automobilky Chrysler skupině, v níž je italský Fiat. Prodej za dvě miliardy dolarů je pro Chrysler jedinou možností k odvrácení likvidace.

V novému podniku bude mít podíl 68 procent fond zdravotní péče spojený s odborovým svazem United Auto Workers. Fiat bude kontrolovat 20 procent podniku a americká a kanadská vláda zbývajících 12 procent.

Soudce Arthur Gonzalez v rozhodnutí uvedl, že jedinou alternativou ke schválení prodeje aktiv byla "okamžitá likvidace" automobilky Chrysler. Gonzalez, který dohlížel rovněž na bankrot Enronu a WorldComu, odmítl téměř všechny námitky odpůrců prodeje. K těm patří například penzijní fondy z amerického státu Indiana vlastnící dluhopisy Chrysleru, někteří dodavatelé a prodejci či organizace na ochranu spotřebitelů.

Likvidaci se minulý týden vyhnul i Opel, kterému pomohla z nejhoršího společnost Magna International.

 

Kanadsko rakouskému výrobci autodílů v konsorciu s ruskou bankou Sberbank a ruským výrobcem nákladních aut GAZ poskytne německá a několik spolkových vlád okamžitou půjčku ve výši 1,5 miliardy euro.

Dnes se očekává, že General Motors oznámí uzavření čtrnácti svých montážních závodů a vyhlásí bankrot.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy