Podepsáno, schváleno. Chrysler může do náruče Fiatu

Ekonomika Ekonomika
1. 6. 2009 9:48
Americké automobilce hrozila likvidace
Foto: Reuters

Detroit - Americký konkurzní soud dnes odsouhlasil  prodej většiny aktiv zkrachovalé americké automobilky Chrysler skupině, v níž je italský Fiat. Prodej za dvě miliardy dolarů je pro Chrysler jedinou možností k odvrácení likvidace.

V novému podniku bude mít podíl 68 procent fond zdravotní péče spojený s odborovým svazem United Auto Workers. Fiat bude kontrolovat 20 procent podniku a americká a kanadská vláda zbývajících 12 procent.

Soudce Arthur Gonzalez v rozhodnutí uvedl, že jedinou alternativou ke schválení prodeje aktiv byla "okamžitá likvidace" automobilky Chrysler. Gonzalez, který dohlížel rovněž na bankrot Enronu a WorldComu, odmítl téměř všechny námitky odpůrců prodeje. K těm patří například penzijní fondy z amerického státu Indiana vlastnící dluhopisy Chrysleru, někteří dodavatelé a prodejci či organizace na ochranu spotřebitelů.

Likvidaci se minulý týden vyhnul i Opel, kterému pomohla z nejhoršího společnost Magna International.

 

Kanadsko rakouskému výrobci autodílů v konsorciu s ruskou bankou Sberbank a ruským výrobcem nákladních aut GAZ poskytne německá a několik spolkových vlád okamžitou půjčku ve výši 1,5 miliardy euro.

Dnes se očekává, že General Motors oznámí uzavření čtrnácti svých montážních závodů a vyhlásí bankrot.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy