Počasí už hroznům "zavařilo". Současný chlad ale nevadí

Nízké teploty už hroznům neuškodí. Jejich množství omezil jarní déšť, kvalitu zvedlo zářijové slunce.
Vinobraní je nyní v plném proudu.
Vinobraní je nyní v plném proudu. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Současné téměř mrazivé počasí bude horší pro vinaře samotné, než pro jejich úrodu. Ta však letos nebude co do množství nijak rekordní právě naopak.

„Současné počasí už úrodu ani kvalitu vína neovlivní, může mírně snížit cukernatost hroznů, jinak ale vliv mít nebude," poznamenal šéf Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Jediné, co kvůli téměř mrazivému počasí na vinicích utrpí, budou prsty těch, kdo hrozny sbírají.

Důvod jásat nad úrodou ale vinaři tak docela nemají. Deštivé počasí na jaře, kdy réva kvetla, totiž sníží letošní výnosy, které těm loňským nemohou konkurovat.

Již dřív se objevily odhady, že úroda bude asi o třetinu nižší než vloni. „To je příliš optimistický odhad. V některých oblastech klesne úroda až k polovině v porovnání s loňským rokem," upozornil tajemník Svazu vinařů Martin Půček.

Vinaři upozorňují, že tato situace není jen v Česku, méně hroznů sklízí i ostatní evropské země. Co si však odborníci pochvalují, je kvalita hroznů. Teplý srpen a září jim totiž dodaly na cukernatosti, což je pro kvalitní výsledek důležité.

„Jde však o kvalitu hroznů, na to, předpovídat kvalitu letošního vína je ještě příliš brzy," upozornil Půček. Prvním ukazatelem, který naznačí charakter letošního ročníku, bude mladé víno, které se jako Svatomartinské začne prodávat 11. listopadu.

Z moravských a českých vinic tedy letos k lidem poputuje méně lahví než z loňské úrody. Tím více vína se však do Česka doveze. Svaz vinařů však upozorňuje, že se k nám dovážejí stále méně kvalitní vína.

„Měřítkem je tady cena. A ta meziročně poklesla o 15 procent," upozornil Půček.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy