Pesimismus šéfů roste. S propouštěním je to půl na půl

ČTK ČTK
3. 11. 2011 10:29
Firmy očekávají těžší měsíce, ale o krizi zatím není možné mluvit, ukazuje průzkum.
Manažeři tuzemských firem se v těchto dnech cítí jako populární makléř z burzy ve Frankfurtu. Jednou nahoru, jednou dolů, ale častěji dolů
Manažeři tuzemských firem se v těchto dnech cítí jako populární makléř z burzy ve Frankfurtu. Jednou nahoru, jednou dolů, ale častěji dolů | Foto: Reuters

Praha - Více než polovina tuzemských výkonných manažerů očekává, že ekonomika země zůstane v příštích šesti měsících stejná. Přibližně dvě pětiny manažerů pak očekávají zhoršení situace.

Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte. Ve stejném průzkumu v červnu přitom více než polovina respondentů očekávala zlepšení situace; zhoršení pak předpovídala jen přibližně desetina šéfů velkých firem.

Více než čtvrtina manažerů tuzemských firem rovněž očekává v souvislosti se současnou ekonomickou situací snížení výnosů. Ve stejném průzkumu v červnu přitom snížení výnosů očekávalo jen 16 procent tuzemských manažerů. Zvýšení výnosů z prodeje naopak očekává v následujících 12 měsících celkem 46 procent tuzemských výkonných manažerů. Ještě v červnu to ale byla více než polovina šéfů firem.

V případě zaměstnanosti celkem 27 procent respondentů očekává v průběhu příštích 12 měsíců zvýšení počtu pracovníků ve firmě. Stejně tak 27 procent manažerů očekává pokles počtu zaměstnanců.

V celém regionu, který zahrnuje Česko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Rumunsko se podle průzkumu očekávání ředitelů velkých společností za posledních šest měsíců rovněž výrazně otočilo negativním směrem. Většina manažerů v regionu očekává zhoršování ekonomické situace. "Důvodem jsou obavy, že se evropská krize státních dluhů zhorší a bude v následujících šesti až dvanácti měsících dále negativně ovlivňovat vývoj ekonomik také ve středoevropském regionu," uvedla společnost Deloitte.

Průzkum provedla společnost Deloitte mezi členy vrcholového vedení 200 největších společností v regionu, a to v období od srpna do poloviny září letošního roku.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy