Pentu opouští její spoluzakladatel Martin Kúšik

Zdeněk John
29. 3. 2013 8:56
Pro Pentu je to už druhá personální ztráta v poslední době, odešel i Josef Janov
Martin Kúšik
Martin Kúšik | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Investiční skupinu Penta opouští další výrazná postava, jeden z jejích zakladatelů Martin Kúšik. Jeho roli ve firmě částečně převezme Marek Dospiva, zčásti pak nový investiční ředitel pro Německo Thomas von Werner. Kúšik se poslední dva roky staral v Pentě právě o expanzi do Německa.

Podle zdrojů Aktuálně.cz z Penty vedou Kúšika k odchodu osobní důvody. "Chce zvolnit životní tempo," uvedl zdroj.

V oficiálním oznámení Penta cituje Kúšika takto: "Po téměř dvaceti velmi dynamických a intenzivních letech jsem se rozhodl pro novou životní etapu a rovnováhu mezi mým pracovním a osobním životem.

Pro Pentu to znamená druhý podstatný odchod v poslední době, nedávno ji opustil investiční ředitel celé skupiny Josef Janov, který se chce postavit na vlastní nohy. S miliardářem Andrejem Babišem Janov finišuje v přípravě na rozjetí investičního fondu. Deník Insider v minulých dnech popsal jeho parametry.

Vstupní kapitál nového fondu činí 200 milionů eur. Investory jsou výhradně Janov s Babišem, žádný další partner zatím ve hře není. Společnost bude registrovaná v České republice, řídit ji bude Janov z Prahy.

Skupina Penta vznikla na Slovensku původně jako obchodník s cennými papíry. Původně ji vlastnilo pět společníků: kromě odcházejícího Kúšika ještě Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Jozef Oravkin a Jozef Špirko. Špirko ale Pentu opustil před třemi roky, naopak novými partnery se stali Iain Child a Eduard Maták.

Společnost působí v České republice, na Slovensku, v Polsku, na Kypru a v Nizozemí. V Česku vlastní například letiště ve Vodochodech, sázkovou kancelář Fortuna nebo síť lékáren.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy