Obrazem: Jak vypadá krize v ulicích Rigy

Přehled fotografií
  • Stará Riga -hanzovní město s centrem ve stylu Art Nouveau zapsaným od roku 1997 na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.
  • Mladá tvář Rigy. Oblá budova v pozadí je novotou svítící lotyšská centrála švédské Swedbank, za jejíž zdraví se zaručila švédská centrální banka. Mezinárodní ratingová agentura Moody's přesto snížila hodnocení jejích rezerv v místní měně z A1 na Baa2 a její celkovou finanční sílu z C na D. Na druhém konci mostu přes řeku Daugava se tyčí hranatá centrála lotyšské Parex Bank, které lotyšská vláda pomohla 285 miliony euro aby ji krátce na to znárodnila.
  • Jaký je váš penzijní plán? Tučný červený graf za výlohou Parex Banky patří, jak jinak, znárodněné Parex Bance. Zbytek anonymně znázorňuje konkurenci, přičemž oranžová je tradičně barvou Swedbanky stojící vedle přes ulici. Ale věřte dnes plakátu..
  • Obchody v Lotyšsku váznou, lidé méně nakupují a nejsou schopni splácet úvěry. I tohle může být důsledek - krámek v historickém centru Rigy, opuštěný a k pronájmu.
  • Hypoteční ústav AmCredit založil v roce 1994 Balticko-americký investiční fond. Od té doby poskytl v celém Pobaltí 16 tisíc půjček v nominální hodnotě 381 milionů euro. Vloni v lednu síť koupila irská AIB za 40 milionů euro a na konci roku v něm zastavila poskytování půjček. Zavřená pobočka v přímořském městě Liepája na západě Lotyšska.
  • Vloni v listopadu podnikli Lotyši na svou Parex Bank učebnicový nájezd - během několika hodin vybrali miliony euro. Stát nakonec hroutící se banku koupil a tím paniku zastavil.
  • Se zemí, kde se dobře prodávají trička s portrétem ministra financí, je zjevně něco v nepořádku. Když v jednom rozhovoru pro zahraniční televizi popsal Atis Slakteris stav lotyšské ekonomiky silným lotyšským přízvukem jako „nothing special“ (nijak zvláštní), vyvolal tím bouři hněvu a přispěl tak k pádu své vlády. Ještě předtím zvládl nevhodnými poznámkami o možné devalvaci národní měny způsobit nájezd lidí na banky, díky němuž ztratila centrální banka za jediný den 100 milionů euro. Sousední tričko tvrdí, že pátky bývají v Rize hlučné.
  • Celková krize ovlivňuje i kulturní vnímavost Lotyšů. V Dailes Teátris na ulici Brívibas dávají kus kontroverzního londýnského dramatika Marka Ravenhilla Hra, jejíž název snad není třeba překládat. je o tom, co se stane, když konzumerismus vytěsní ostatní mravní hodnoty společnosti. Je plná černého humoru, sexu, násilí a drog. Poslední dvě „položky“ jsou podle lotyšské policie v zemi na vzestupu.
  • „V Irsku dostanete kvalitní džíny za 2 euro, tady stojí i 23 euro, to je šílené,“ prozradil mi jeden taxikář. Steak Buvol za 20 euro, to je slušný „cenový chaos“ i na Rigu, která je drahá už i pro turisty z Velké Británie. Průměrný plat se v Lotyšsku pohybuje kolem 500 euro.
  • Luxus po lotyšsku - nákupní centrum Galeria Centris v centru Rigy
  • Po získání nezávislosti v roce 1991 začala v Lotyšsku transformace na tržní ekonomiku. Následný hospodářský pokles v devadesátých letech ale přinesl propouštění a migraci tisíců Lotyšů za prací do zahraničí. Obyvatel Lotyšska se navíc rodí méně, než jich umírá. Některé vesnice a městské čtvrti jsou tak vylidněné. Na snímku je opuštěný dům ve vilové čtvrti města Liepája jen asi 300 metrů od písčité pláže Baltu. V rovinaté zemi pokryté spoustou lesů je tradičním stavebním a vývozním materiálem dřevo.
  • První, co uvidíte při východu z terminálu letiště v Rize, je tahle reklama na Lukoil. Většina vlastníků Lukoilu není známá, v Pobaltí firmě patří stovky čerpacích stanic a jediná tamní rafinerie. Šéf a zakladatel Lukoilu Vagit Alekperov dělal náměstka ministra ropného průmyslu ještě za Sovětského svazu a podle listu Kommersant patří do skupiny nejbližších Putinových spolupracovníků zvané Novopitěrská vnímané jako neformální centrum skutečné moci v Rusku. Lukoil zbohatl na vysokých cenách ropy a teď se chystá k expanzi do strategických společností střední Evropy včetně Česka. 22. listopadu se Alekperov podle týdeníku Respekt v Praze tajně sešel s prezidentem Václavem Klausem, kterému Lukoil už dříve sponzoroval ruské vydání jedné z jeho knih. V Pobaltí má firma mimo jiné velmi špatnou pověst u ekologů pro svou bezohlednost k životnímu prostředí.
  • Přístavní Liepája na západě Lotyšska je od časů sovětské industrializace centrem metalurgie, textilu a rybářství. Od roku 1997 je tzv. Zvláštní ekonomickou zónou s nižšími daněmi. Třicet kilometrů čtverečných velká zóna byla založena na 20 let, aby podpořila rozvoj lodní dopravy a obchodu a mezinárodní transfer zboží přes oblast. Cílem bylo přitáhnout mezinárodní investice a nastartovat domácí výrobu. I tenhle plán je teď díky globální hospodářské recesi v ohrožení.
  • Lotyši milují rybaření. Letos v únoru skončili na mistrovství světa v rybaření na ledě druzí o pouhý bod za Ukrajinou. V nevypsané evropské soutěži o prvenství ve státním bankrotu může být finále podobně těsné.
  • Quo Vadis, Lotyšsko?
reklama