Obchod desetiletí povolen, Opatovice patří J&T

jem
6. 11. 2009 17:20
ÚOHS schválil akvizici International Power Opatovice a skupinou J .
S akcí proti globálnímu oteplování není možné čekat na federální vlády v Ottawě a Washingtonu, říká WCI
S akcí proti globálnímu oteplování není možné čekat na federální vlády v Ottawě a Washingtonu, říká WCI | Foto: Reuters

Praha - Jeden z největších majetkových přesunů v energetice od doby kupónové privatizace je posvěcen.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že opatovickou elektrárnu může koupit investorská skupina J&T. Jde o zhruba 15 miliard korun.

Do obchodu je zapojen i ČEZ. Ten totiž získá zhruba 49procentní podíl v Pražské teplárenské, na čemž se dohodl s jeho novým vlastníkem, skupinou J&T.

Úřad se převzetím elektrárny Opatovice musel zabývat proto, že ho napadla konkurenční společnost Czech Coal. Podle její mluvčí Liběny Novotné se uskutečněním této transakce výrazně posiluje dominantní postavení J&T i ČEZ.

Přestože Czech Coal u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže neuspěl, spor ještě nekončí. Czech Coal totiž dodává do opatovické elektrárny uhlí, a tak má v rukou silný vyjednávací argument.

Opatovická elektrárna je pro ČEZ zajímavá kvůli připravovanému projektu paroplynové elektrárny o výkonu 800 megawattů v Mělníku. Vzhledem ke svému minoritnímu postavení na trhu s elektřinou se ČEZ nemohl o společnost International Power Opatovice zajímat samostatně a tak se dohodl se skupinou J&T.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy