O auditorskou firmu Deloitte se prý zajímá policie

Ekonomika Ekonomika
28. 6. 2010 9:05
Ve fondu prý bylo až tři sta miliónů korun
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - To, zda v auditorské společnosti Deloitte existuje tajný fond určený na uplácení státních zaměstnanců při zadávání veřejných zakázek, zkoumá podle článku Lidových novin Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality

Auditorská společnosti Deloitte přitom pravidelně radí státu v miliardových zakázkách. Podle Lidových novin, které se odvolávají na důvěryhodné zdroje, již vyšetřování trvá tři týdny.

Vedoucí partner Deloitte pro Česko a Slovensko Michal Petrman ale deníku popřel, že ve společnosti policejní vyšetřování probíhá."V současné době není Deloitte předmětem žádného externího vyšetřování. Jakákoli nepodložená informace v tomto smyslu by mohla poškodit firmu a být předmětem žaloby o náhradu škody," sdělil LN Petrman.

Společnost nyní propouští

Také mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek nechtěl upřesnit, zda jde o oficiální vyšetřování, nebo prověřování na základě iniciativy samotných detektivů.

Podle LN firma ke konci června navíc propustí přes 30 zaměstnanců, což ale podle Petrmana není nic neobvyklého. "V souvislosti se schválením plánu na období po 1. červnu a ročním hodnocení zaměstnanců jsme s některými zaměstnanci uzavřeli dohodu o ukončení pracovního poměru. Konkrétní počet zaměstnanců je vnitřní záležitostí firmy," řekl LN Petrman.

Ve fondu prý bylo až 300 miliónů

Důvody propouštění odmítlo vedení společnosti komentovat, podle zdrojů LN ale souvisí se zkreslováním účetnictví firmy. Vlna propouštění totiž následuje poté, co firma koncem května propustila svého šéfa poradenské sekce Petra Kymličku, který ve společnosti působil 11 let. Firma mu podle LN přišla na podvody v účetnictví, díky kterým získával vyšší prémie.

Krátce poté, co Kymlička odešel, se rozšířily pověsti o existenci až třistamilionového fondu určeného na úplatky. "Není možné, aby o nesrovnalostech v účetnictví věděl jen on sám. O tom muselo vědět nejméně 20 lidí," řekl LN jeden ze zdrojů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy